GeriDünya Dış basın Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesini böyle gördü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dış basın Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesini böyle gördü

Dış basın Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesini böyle gördü
refid:29405901 ilişkili resim dosyası

Taksim'de düzenlenen LGBTİ Onur Yürüyüşü'ne yapılan polis müdahalesi dünyada da geniş yankı buldu.

Dış basından bazı başlıklar şöyle;

REUTERS

Reuters Haber Ajansına bağlı kameramanın bildirdiğine göre İstanbul'da Geleneksel LGBTİ Onur Yürüyüşü'ne polis tazyikli su ve plastik mermiyle müdahale etti.

AP

istanbul'un merkezinde yer alan Taksim Meydanı'nda düzenlenen geleneksel LGBTİ Onur Yürüyüşü'ne Türk Polisi müdahale etti. Polis göstericileri meydandan uzaklaştırmak için biber gazı ve tazyikli su kullandı. Grup, İstiklal caddesinin sonunda yeniden toplanarak dans etti ve homofobi karşıtı slogan attı. Polisin niçin barışçıl gösterilere müdahale ettiğiyse henüz netlik kazanmadı.

TELEGRAPH

Türk polisi LGBTİ Onur Yürüyüşü'ne katılanları dağıtmak için tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Telegraph Gazetesi, İstanbul Valiliği'nin Müslümanlar için mübarek olan Ramazan Ayı'nı gerekçe gösterek yürüyüşü yasakladığını belirtti.

Haberde, LGBTİ'nin facebook hesabına dayandırılan bilgilere göre "Yürüyüş daha önceden duyurulmadan Ramazan Ayı gerekçe gösterilerek yasaklandı." ifadeleri yer aldı.

HAARETZ

Haaretz, "Polisin göstericilerin toplanmasına niçin engel olduğu bilinmiyor" yazdı. Onur Yürüyüşü'nun İstanbul'da daha önceki yıllarda da gerçekleştiğini belirten gazete, Müslüman Dünyası'ndaki en geniş katılımılı Onur Yürüyüşü'nün Türkiye'deki olduğunu belirtti. Ayrıca Haaretz, bu yılki yürüyüşün Ramazan Ayı'na denk gelmesi nedeniyle muhafazakar kesimin durumdan rahatsız olabileceğine dikkat çekti.

RUSSIA TODAY

Russia Today internet sitesi "Polis turistlerin de uğrak noktası olan Taksim Meydanı'nda Onur yürüyüşüne katılanları durdurmaya çalıştı. Polisin göstericilere tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etmesi sosyal medyayı alarma geçirdi." yazdı.

WASHİNGTON POST

Dış basın Onur Yürüyüşüne polis müdahalesini böyle gördü

ABD'nin Washington Post Gazetesi, Onur Yürüyüşüne katılanlardan birinin fotoğrafını altında şu notla paylaştı. "Polisin tazyikli su ile müdahalesinin ardından kaçışan LGBTİ hakları için mücadele eden protestoculardan biri polise tepki gösteriyor."

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False