Diasporanın 2015 paniği

Güncelleme Tarihi:

Diasporanın 2015 paniği
Oluşturulma Tarihi: Ekim 08, 2010 13:02

ABD'deki Ermeni diasporasında 2015 paniği. Diaspora Türkiye aleyhine açtığı mülkiyet davalarından sonuç alamıyor ama 2015 öncesi Türkiye'ye karşı bir dava furyası başlatmaya hazırlanıyor.

Haberin Devamı

ABD'deki  Ermeniler tarafından, 1915 olaylarında mülklerine el konulduğunu iddia edenlerin varislerine tazminat talebiyle Türkiye Devleti, Merkez Bankası ve Ziraat Bankası'na karşı yeni açılan davanın, "karşı tarafta, son yıllarda açılan diğer  davalardan sonuç alamaması ve 2015 yılına yaklaşılması nedeniyle oluşan paniği yansıttığı” belirtildi.

ABD'de özellikle son yıllarda başta terör örgütü PKK, Kıbrıs ve  Ermenistan konularında Türkiye aleyhinde açılan davalarda Türk tarafını savunan Saltzman & Evinch hukuk firmasının ortaklarından, Türk-Amerikan Dernekleri  Asamblesi (ATAA) Başkanı Günay Evinç ve David Saltzman, bu davalarla ilgili olarak Washington'da basın toplantısı düzenledi.

Amerikan mahkemelerinde son dönemlerde Türkiye'ye karşı önemli girişimlerin varlığına işaret eden Evinç, bunların terör örgütü PKK ile Kıbrıs ve Ermenistan ile ilgili tazminat davaları olmak üzere üç alanda toplandığını  belirtti.

Haberin Devamı

Evinç, Türkiye aleyhine bu tür girişimlerin son 10 yıl içinde  geliştirilmeye başladığına, son iki yılda ise büyük bir hızlanma gösterdiğine dikkati çekti.

PKK'NIN AÇTIĞI DAVALAR TÜRKİYE LEHİNE SONUÇLANIYOR

Amerikan federal mahkemelerinin terör örgütü PKK konusunda verdiği kararların hep Türkiye'nin lehine olduğunu ve bundan mutluluk duyduğunu ifade eden Evinç, bu konuda ABD Yüksek Mahkemesi'nin "Humanitarian Law Project"  davasında verdiği karar ile terörist İbrahim Parlak ile Selahattin Özdemir davalarında verilen kararları örnek gösterdi.
       
MAHKEMEDE OLMAK KONGRE'DE UĞRAŞMAKTAN İYİ
       
Kıbrıs konusunda da 1997 yılında Türkiye lehine sonuçlanan "Crist davasının" benzeri olarak geçen yılın Ekim ayında, üç Rum'un Kuzey Kıbrıs'taki mülkiyetlere ilişkin KKTC, Türkiye ve HSBC Bankası aleyhine dava açtığını  hatırlatan Evinç, Türkiye'nin daha sonra "Toumazou davası" olarak bilinen bu davadan düşürüldüğünü, davacıların KKTC'yi de "bir devlet olarak değil, organize  suç örgütü" olarak gösterdiklerini belirtti.

Davada KKTC'yi savunduklarını bildiren Evinç, davanın tümüyle siyasi  amaçla açıldığını, davacıların, söz konusu davanın medyada geniş yankı bulmasını  sağlayarak Türkiye'ye karşı kullanılmasını sağlamayı hedeflediğini söyledi.  Evinç, davanın, "ultra milliyetçi bir bakış açısıyla Kıbrıs'ta çözümü önleme  hedefine dönük" olduğunu da kaydetti.

Haberin Devamı

Saltzman & Evinch'in diğer ortağı David Saltzman da bu davada, konunun  ABD mahkemelerini ilgilendirmediğini savunduklarını belirtti. Davanın tamamen  Kongre ve yönetimi etkileme amaçlı açıldığını ifade eden Saltzman, bu davanın  kazanılmasının önemini vurgulayarak, şöyle dedi: "Adli arena bizim için daha iyi, çünkü Türkiye'nin adil muamele  görebileceği yerlerden biri olduğunu düşünüyoruz. Yani, bir yargıca karşı  lobicilik yapamazsınız, siyasi kampanyalar için ne kadar para topladığınız  mahkemede önemli değildir. Federal mahkemede, atanmış bir yargıçla karşı  karşıyasınızdır. Olabilecek en adil ortamda olursunuz. Dolayısıyla Türkiye, KKTC  ve Türklerle ilgili mülk davalarında, mahkemelerde bulunmak, Kongre'de olmaktan  çok daha iyi."
       
ERMENİLERİN AÇTIĞI DAVANIN AMACI ÇÖZÜMÜ ENGELLEMEK
       
Günay Evinç, ABD'deki Ermeniler tarafından, 1915 olaylarında mülklerine el konulduğunu iddia edenlerin varislerine tazminat talebiyle Türkiye Devleti, Merkez Bankası ve Ziraat Bankası'na karşı geçen Temmuz ayında açılan ve "Davoyan davası" olarak bilinen davayı da hedefleri bakımından "Toumazou davası"na  benzettiğini, bu davanın da medyada ses getirme ve çözümü önleme amacını taşıdığını söyledi.

Haberin Devamı

"Bu girişimi de tipik bir ultra milliyetçi Ermeni Amerikan yaklaşımı olarak görüyorum" diyen Evinç, bu davayı da çok yakından takip ettiklerini  bildirdi.

Ermenilerin, davalarla 1915 olaylarının "soykırım" olarak tanınması, tazminat ve toprak talebini amaçladığını belirten Evinç, şunları kaydetti: "Son 10 yıla bu konuda birkaç dava gelişti. 1995'e kadar bunların bir  kısmı uzlaşma yoluna gidilerek kapatıldı ve (sigorta şirketleri ve bankalar)  büyük tazminatlar ödedi. Ama 1995'ten itibaren Ermeni tazminat davalarında artık  müzakere düşünülmüyor, davalı olan bankalar ve hayat sigortası şirketleri, sonuna  kadar savaşıyorlar ve bu davaları kazanıyorlar.

Haberin Devamı

Bu nedenle Ermeni tazminat davaları 2005'ten itibaren müthiş düşüşte. Bu  açıdan, Davoyan davasının bugünlerde (Temmuz ayının sonunda) açılması bize ilginç  geliyor, çünkü yaşanan bu hukuki süreci düşünürseniz, böyle bir dava açılmaz.

Dolayısıyla bana göre, Davoyan davasının bu aşamada açılması, Daşnak  siyasi bakış açısından bir paniği yansıtıyor. (1915 olaylarının yıl dönümü olan)  2015 yılı yaklaşıyor ve bugüne kadar federal seviyede 1915 olayları 'soykırım'  olarak tanınmadı, panik içindeler."

Ermenilerin, 1915 olaylarının "soykırım" olarak tanınmasına yönelik  davalardan sonuç alamamaları üzerine, "birinci aşamanın tanındığını iddia  ederek", şimdi doğrudan "tazminat" taleplerine yönelik davalara başladıklarını ifade eden Evinç,  davacıların, mahkeme sürecini sömürüp, federal seviyede bir sempati yaratarak, Kongre'de Ermeni tasarısının kabul edilmesini sağlamak ya da  ABD Başkanı Barack Obama'ya "soykırım" ifadesini kullandırtmayı amaçladığını  söyledi.

Haberin Devamı

Evinç, Davoyan davasının da Amerikalı Ermenilerce uzun vadede siyasi  amaçlara hizmet vermek üzere açıldığı düşüncesini dile getirdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!