GeriDünya Davutoğlu'ndan 'Musul' açıklaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  438
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Davutoğlu'ndan 'Musul' açıklaması

Davutoğlu'ndan 'Musul' açıklaması
refid:26594234 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Birleşmiş Milletler'de temaslarda bulunmak için New York'ta bulunan ve Musul'daki gelişmeler üzerine programını yarıda kesen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye hareketinden önce New York John F. Kennedy Havalimanı'nda açıklama yaptı.

Davutoğlundan Musul açıklaması IŞİD 31 şoför için fidye istedi


Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

- Musul’da son günlerde artan terör tehdidi nedeniyle yaklaşık dört gündür 24 saat Sayın Başbakan ve bizler alarm halindeydik.

- Çalışmalarımızı sürdürürken faaliyetlerimize rağmen maalesef Irak güvenlik güçleri IŞİD’in ilerlemesi karşısında Musul’u terk etmek zorunda kaldı.

- Musul Başkonsolosumuz görev bilinciyle çalışmalarını sürdürdü. Biz tahliye talimatı gönderdik ancak çatışmaların artması nedeniyle güvenlik şartları sağlanmadan tahliyesinin getirdiği riskin içeride kalmalarından daha fazla olacağı bilgisi verildi.

- Musul herhangi bir Irak şehri gibi güvenlik konusunda belli taahhütlerin sağlanması gereken bir şehirdir. Bu Irak devletinin sorumluluğundadır.

- Önemli olan tüm vatandaşlarımızın salimen ülkeye getirilmesidir.

Davutoğlundan Musul açıklaması Bozdağ: Sessiz kalmayacağımızı, gereği neyse yapılacağını herkes bilmeli

"PANİĞE KAPILMAMAK LAZIM"

- Türkiye ilk defa böyle bir krizle karşılaşmıyor. Daha önce benzer durumlarda vatandaşlarımızı nasıl ülkeye getirdiğimizi herkes biliyor.

- İlk andan itibaren temaslarımız sürdü. Yakından takip ettik. Gelişmeleri birçok açılardan izledik. Bu takibi şu anda da sürdürüyoruz.

- Bu tür durumlarda paniğe kapılmadan yol haritası çizmek önemli olandır. Öyle günler vardır ki milletlerin tarihlerinde bazı hususlar bütün kaygıların önüne geçer. Onların buraya salimen gelmesi herhangi bir şekilde bir inisiyatif geliştirmekten daha önemlidir.

- Şu dakika itibariyle sağlıkları ve güvenliklerinden belli ölçülerde haberdarız. Salimen vatandaşlarımız ve görevlilerimiz döneceklerdir.

- Bütün taraflar bilsinler ki vatandaşlarımıza herhangi bir şekilde halel gelirse bu karşılıksız kalmaz. Türkiye’nin gücünü ve kudretini kimse test etmeye kalkmasın. Onlara gelebilecek herhangi bir zarar en şiddetli şekilde mukabele görür.

- Ben şimdi acilen Türkiye’ye dönüyorum.
KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Musul'daki son gelişmeler çerçevesinde Bakanlığımız bünyesinde vatandaşlarımızın ve Musul Başkonsolosluğumuz personelinin durumlarını takip etmek üzere 24 saat görev yapacak şekilde Kriz Merkezi kurulmuştur. Kriz Merkezi’ne vatandaşlarımızın ulaşabileceği telefon numarası : +90 312 2922950; faks numarası: +90 312 2877949, eposta adresi: kriz@mfa.gov.tr’dir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.


Davutoğlundan Musul açıklaması IŞİD’DEN KAÇAN 2 BİN ŞOFÖR AKARYAKIT İSTASYONLARINA SIĞINDI

Davutoğlundan Musul açıklaması IŞİD’İN BEYNİ EBUBEKİR EL BAĞDADİ

Davutoğlundan Musul açıklaması IŞİD TÜRK KONSOLOSLUĞU’NA SALDIRIP ÇALIŞANLARI KAÇIRDI

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle