Davutoğlu: O türbeye saldırırsanız...

Davutoğlu: O türbeye saldırırsanız...

Türkiye’nin yurtdışındaki tek toprak parçası olan ve Suriye sınırları içinde yar alan Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu bölgenin çevresinin El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri tarafından ele geçirilmesinin yankıları sürüyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu sınıra 25 kilometre uzaklıktaki türbeyle ilgili, "Oraya dönük olarak ister rejimden, ister radikal gruplardan, ister başka bir yerden gelebilecek her türlü saldırı aynıyla mukabele görür ve oradaki o vatan toprağının savunması konusunda da Türkiye hiçbir tereddüt göstermeden her türlü tedbiri alır" dedi.

Davutoğlu: O türbeye saldırırsanız...
MEHMETÇİK, EL KAİDE’NİN ORTASINDA KALDI

Haberin Devamı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Van'da düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın ardından mevkidaşlarıyla yaptığı ortak basın toplantısında, Süleyman Şah Türbesi çevresindeki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

Suriye'deki gelişmeleri kaygıyla takip ettiklerini belirten Davutoğlu, Suriye rejiminin ortaya çıkardığı güç ve otorite boşluğunun büyük bir güvenlik krizine dönüştüğüne dikkati çekerek, birtakım radikal grupların Suriye'nin kuzeyindeki bu boşluğu doldurma çabasına girip oradaki terör faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını ifade etti.

"Çarpıcı olan terör faaliyeti yürüten bu gruplarla rejim arasındaki işbirliğidir" diyen Davutoğlu, bu grupların rejimle hiçbir mücadele yürütmeden kuzeydeki halka yönelik baskıyı artırdığını ve Özgür Suriye Ordusu ile çatışmaya yöneldiğini anlattı.

TÜRK TOPRAĞI SAYILIYOR
Bölge, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Fransız hakimiyetine geçmesine rağmen 1921 yılında Fransa ile yapılan Ankara anlaşmasına göre Süleyman Şah Türbesi, Türkiye Cumhuriyeti toprağı olarak kabul edilmiş ve Türk askeri tarafından korunması kararlaştırılmıştı.

Haberin Devamı

"IŞİD'İN BİR ALAN HAKİMİYETİ KURMA ÇABASI SÖZ KONUSU”
Alanda ciddi bir mücadelenin hâlâ devam ettiğini, Özgür Suriye Ordusu'nun bir yandan rejimle bir yandan da Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terör grubuyla mücadele ettiğini belirten Davutoğlu, son dönemde bu mücadeleler esnasında Süleyman Şah Türbesi'nin etrafındaki alanlarda IŞİD'in bir alan hakimiyeti kurma çabasının söz konusu olduğunu ve durumu yakından takip ettiklerini söyledi. Davutoğlu, şunları kaydetti:

"O topraklar, Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu topraklar uluslararası hukuk mucibince, 1921 anlaşmasınca Türk topraklarıdır ve sınır ötesindeki tek toprağımızdır. Dolayısıyla, güvenliği ve istikrarı konusunda Türkiye her türlü tedbiri almak hakkına sahiptir. Oraya dönük olarak ister rejimden, ister radikal gruplardan, ister başka bir yerden gelebilecek her türlü saldırı aynıyla mukabele görür ve oradaki o vatan toprağının savunması konusunda da Türkiye hiçbir tereddüt göstermeden her türlü tedbiri alır."

Bu çerçevede Türkiye'nin, Suriye krizi başladığı andan itibaren oradaki askerlerinin ve toprağının güvenliği açısından her türlü ihtimali gözeterek birçok güvenlik tedbiri çerçevesinde hazırlıklar yaptığını aktaran Davutoğlu, "Zaten her zaman Suriye sınırındaki güvenlik krizi sebebiyle silahlı kuvvetlerimiz açısından bir teyakkuz hali olmuştur" ifadesini kullandı.

Haberin Devamı

Son gelişmeler üzerine dün de Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve ilgili bütün birimler arasında istişareler yapıldığını ifade eden Davutoğlu, konunun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da arz edildiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Şu an itibariyle gerek askerlerimize, gerek oradaki toprağımıza yönelik herhangi bir ihlal söz konusu değil. Ancak böyle bir tehlike söz konusu olması halinde her türlü tedbir alınacak şekilde hazırlıklıyız. O bakımdan kamuoyumuzun hiçbir tereddüdü olmamalı. Ümit ederiz ki oradaki askerlerimizin ve toprağımızın güvenliğine yönelik herhangi bir ihlal söz konusu olmaz. Aksi takdirde gerekli bütün hazırlıklar, her türlü çalışma tamamlanmıştır. Her ihtimal göz önünde bulundurularak hazırlıklarımızı tamamlamış bulunuyoruz."

BARZANİ’NİN ZİYARETİ

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'nin ziyaretine ilişkin soru üzerine, Barzani ve bölge valileriyle yarın Van'da bir araya geleceklerini kaydetti.

Haberin Devamı

Davutoğlu, "Zaten iki hafta önce ben Süleymaniye'deki toplantıya katılarak kendisi ve Mesut Barzani'yle görüşmeler yapmıştım. Van'da da bu görüşmelerin devamı niteliğinde görüşeceğiz. Ayrıca, bizim valilerimizle birlikte çalışma toplantısında bir araya geleceğiz. Özellikle sınırda ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, gümrük geçişlerinin kolaylaştırılması için" dedi.

Davutoğlu, Barzani'nin Başbakan Erdoğan ile de Ankara'da bir görüşme yapacağını sözlerine ekledi.

Haberle ilgili daha fazlası: