GeriDünya Davutoğlu, Londra'daki Suriye konferansında konuştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  56
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Davutoğlu, Londra'daki Suriye konferansında konuştu

Davutoğlu, Londra'daki Suriye konferansında konuştu
Abone Olgoogle-news

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Suriye Donörler Konferansı'nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Sadece kamplardaki Suriyeliler için 10 milyar dolar harcadık. Diğer şehirdekiler için birçok hesaplama var, belki 20 milyar dolar ek masraf, sosyal ve ekonomik maliyet var" dedi.

Konferansta komşu ülke lideri sıfatıyla konuşma yapan Davutoğlu'nun açıklamalarından diğer satır başları:

- Bugün insanlığa karşı iki düşman vardır; Esed rejimi ve DAEŞ terörizmi. Savaş suçu işleyenlere karşı omuz omuza durmalıyız.

- Halep'teki hava saldırılarından dolayı, 10 bin yeni sığınmacı Kilis kapısının önünde beklemektedir. Halep'in kuzeyindeki kamplarda bulunan 60-70 bin kişi Türkiye'ye doğru hareket ediyor. 

- Şu an aklım Londra değil, sınırımızda; Suriye'den gelen bunca insanı nereye yerleştireceğimizde... Halep'te yaşayan üç yüz bin kişi Türkiye'ye doğru ilerlemeye hazır.

- Ankara'da dün bir hastaneyi ziyaret ettim. Bu hastanenin yoğun bakımında biri kız, ikisi erkek üç Suriyeli çocukla karşılaştım. Kuzey Halep ve Latakya'da geçen haftaki bombalamalarda tüm vücutları yanmıştı. Yandaki odada bir Türk erkek çocuğu vardı. Bu çocuğun da yüzü Türkiye'de gerçekleşen bir terör saldırısında yanmıştı. Bu çocukların kaderi aynı. Küçük kız bana baktı ve yüzünde hiçbir ifade yoktu. Çünkü yüzü yanmıştı. Hava bombardımanından önceki güzel yüzünü hayal etmeye çalıştım. Bir baba, dede, kız çocuğu babası olarak bununla karşılaşmak benim için çok zor. 

- Milletimle gurur duyuyorum. Biz evlerimizi açtık, okullarımızı, üniversitelerimizi, hastanelerimizi açtık. Bugün Türkiye'de Suriyeli kimlik kartı olan bir kişi üniversiteye gidebiliyor, her hastaneden sağlık hizmeti alabiliyor. Geçtiğimiz hafta kabinede bir karar aldık, Suriyelilerin Türkiye'de çalışmalarının önünü açtık. Onlar bizim vatandaşlarımız olmayabilir ancak kardeşlerimiz, çocuklarımız, torunlarımız. Biz onları yalnız bırakmayacağız.

Davutoğlu, Londradaki Suriye konferansında konuştu

30 MİLYAR DOLAR NE ANLAMA GELİYOR?

Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı Suriyeliler için harcanan 30 milyar dolar, Türkiye'nin 2015'te yaptığı ihracatın 5'te 1'ine karşılık geliyor. Öte yandan, yıllık 36 milyar dolar olarak kaydedilen yıllık turizm gelirinden sadece 6 milyar dolar az. Bu büyük maaliyeti, futbol takımlarımızın piyasa değerine vurursak... İşte karşılığı: 8 Fenerbahçe, 10 Beşiktaş, 18 Galatasaray ve 65 tane Trabzonspor...

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle