Danimarka'da şok saldırı

Danimarkada şok saldırı

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, Charlie Hebdo saldırısı ve ifade özgürlüğünün tartışıldığı bir toplantının yapıldığı bir kafe, silahlı kişilerce kurşunlandı. Saldırı sırasında kafede Fransa'nın Kopenhag Büyükelçisi Francois Zimeray'ın da olduğu bildirildi.

Haberin Devamı

Mekana dışarıdan ateş açan ve ardından otomobille olay yerinden kaçan saldırganların maskeli ve kalaşnikoflu olduğu belirtildi. Saldırının ardından kafenin camlarında onlarca kurşun deliği olduğu görüldü. DHA'nın haberine göre, saldırıda üç polis yaralandı.

AFP, toplantıya Fransa'nın Kopenhag Büyükelçisi François Zimeray ve geçmişte çizdiği Hazreti Muhammed karikatürleri nedeniyle tepki gören Lars Vilks'in de katıldığını bildirdi. Zimeray, olayın ardından attığı tweet'te, saldırıda yara almadığını belirtti. Saldırıda, karikatürlerin yayımlandığı 2007 yılından beri polis korumasında olan Vilks'in de yaralanmadığı açıklandı.

AFP'ye konuşan Zimeray, "Dışarıdan ateş açtılar. Charlie Hebdo saldırısındakiyle aynı niyet vardı. Tek fark bu kez içeri giremediler... En az 50 silah sesi duydum. Polis 200 olduğunu söylüyordu" dedi.

Haberin Devamı

FRANSA KINADI
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransız İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'nin en kısa sürede Kopenhag'a gideceğini açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, "terör saldırısı" olarak tanımladığı olayı kınadı.

Terör alarmı veren polis, bölgede geniş çaplı araştırma başlattı. Bölgeye araç ve yaya giriş çıkışları yasaklandı.

Danimarkada şok saldırı