Cumhurbaşkanı Gül'den Wikileaks açıklaması

Cumhurbaşkanı Gülden Wikileaks açıklaması

Dünyada deprem etkisi yaratan Wikileaks 'sızıntısı'yla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Biraz sanki bazı şeyler süzgeçten geçirilerek yapılıyor. Sanki bir amaç var gibi geliyor bana. Ama bunlarla ilgili kesin birşey söylemek doğru değil" ifadesini kullandı.

Haberin Devamı

 

Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi'ne katılmak üzere Kazakistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.  

Gül, bir gazetecinin, Wikileaks belgelerini anımsatarak, “Sizinle ilgili olan ifadeler de var, özellikle 2005 yılında yazılan bazı konularla ilgili. Öncelikle kendi isminizin geçtiği bölümlerle ilgili belgeleri okudunuz mu, ne hissettiniz? 2005 yılında Sayın Başbakan ile aranızda bir çekişme olduğu belgelere yansımış durumda. Ayrıca, bundan sonraki süreçte özellikle Azerbaycan-Türkiye ilişkileriyle ilgili Aliyev'in kullandığı önemli ifadeler var. Hem Türkiye-Azerbaycan ilişkileri hem de Orta Doğu ülkelerinin İran'a bakış açısıyla ilgili bundan sonraki süreçte nasıl gelişmeler olacak?” sorusu üzerine Gül, belgelerin bir kısmının yayınlandığına işaret ederek, şu değerlendirmeyi yaptı:

Haberin Devamı

“Dikkat ederseniz, bunlar Amerikalı diplomatların, değişik seviyede diplomatlar, bunların bulundukları yerdeki olayları, kişileri kendi açılarından değerlendirmeleriyle ilgili raporlar, şimdiye kadar açıklananlar. Yani sizler nasıl her gün olayları kişileri değerlendiriyorsanız, onlar da sizin gibi değerlendiriyorlar ve merkezlerine rapor ediyorlar. Ben Dışişleri Bakanlığı yapmış bir kişiyim biliyorsunuz. Bunların bazıları doğru değerlendirme olabilir, bazıları yanlış değerlendirme olabilir. Görmek lazım, nedir. Dolayısıyla bunları bu şekilde önce anlamak gerekir.

İkincisi, tabii Türkiye ile ilgili bazı şeyler var. Doğrusu biz bunlara hep alışkınız. Bunların hiçbiri Türkiye'yi daha güçlü bir ülke yapmak, Türkiye'yi daha geliştirmek...Türkiye'deki siyasi istikrara verdiğimiz önem, kadim dostluklarımız, bunların hiçbirisi bozamaz. Sayın Başbakan ile benimle ilgili söylediğiniz bazı şeyler var. Bunları kendi açılarından değerlendirmişler, yazmışlar. Bunların hiçbiri, bizlerin Türkiye için omuz omuza çalışmamızı hiç engellemez. Bu, sadece Sayın Başbakan ile ilgili değil, diğer bütün yetkililerle de...O açıdan Türkiye ile ilgili söylenenleri ben Türkiye'de bulunan kişilerin kendi değerlendirmeleri olarak görüyorum. Bunun altını özellikle çizmek isterim. 

Haberin Devamı

Sorunuzda çevreyle ilgili değerlendirmeler de var. Bunları hep takip etmek gerekir. Bunlara bu merkezden bakıyorum. Sizinle ilgili söylenen birşeyin siz doğrusunu bildiğiniz için hemen bunun doğru olmadığını söylersiniz, inanmazsınız ama başkasıyla ilgili söylenenlere insanlar çabuk inanırlar. Onlara da böyle bakmak gerekir, çevreyle ilgili söylenen şeylere. Burada biraz, şimdiye kadar çıkan şeylere etkisini nedir diye baktığımızda biraz bir sistematiği olduğu kanaatindeyim. Birazcık bir amaç varmış gibi geliyor bana ama tabii ki şimdiden kesin birşey söylemek doğru değil. Neler gelecek, neler yayınlayacaklar bunlara bakmak gerekir.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dostluğu da aynı şekilde hiç kimse etkileyemez. Bizler, bir milletin farklı farklı devletleriyiz. Dışardan farklı görünebilir, dışardan farklı değerlendirmeler yapılabilir ama işin aslı budur.”

Haberin Devamı

"SANKİ BAZI ŞEYLER SÜZGEÇTEN GEÇİRİLİYOR"

Wikileaks belgeleriyle ilgili bir başka soru üzerine Gül, “Türkiye'den bakınca bizim Türk gazeteler Türkiye ile ilgili şeyleri... Ama ben yabancı ajanslara, televizyonlara, gazetelere bakıyorum, onlar da çok daha farklı, yansıtılması daha çok bölgeyle ilgili, biraz daha farklı bir yansıtma şekli var. Onun için söyledim zaten. Biraz sanki bazı şeyler süzgeçten geçirilerek yapılıyor. Sanki bir amaç var gibi geliyor bana. Ama bunlarla ilgili kesin birşey söylemek doğru değil. Türkiye olunca tabii ki Türk gazeteleri olarak siz Türkiye'de ne yazmışlar, ne etmişler bunların bir kısmına biz diplomatik dedikodular deriz. Aslında bazılarını tahmin edebilirsiniz. Bunların bazılarını tahmin edebiliriz. Yani insanlar hakkımızda ne düşünüyorlar diye bunları tahmin edebiliriz ama görmemiz lazım, ne tür belgeler var” diye konuştu.

Haberin Devamı

Bir gazetecinin, “Belgelerle ilgili herhangi bir devlet veya hükümet  başkanıyla görüşme yaptınız mı, bilgi aldınız mı?” sorusuna, Gül, “Hayır. Bilgi  alınacak bir şey yok. Ne yapacağım? Buradaki bir Amerikalı diplomat veya başka  bir yerdeki, oturmuş bir kağıt yazmış. Onunla ilgili bilgi mi alacağım?” diye  konuştu.

Dün, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary  Clinton'ın görüştüğünü anımsatan Gül, “Onların da (Amerikan Hükümeti'nin) resmi  açıklamaları var. 'Bunlar bizim politikalarımız değil. Politikalar Washington'da  yapılır. Biz, burada yaparız ama bize her yerden çeşitli değerlendirmeler gelir'  diye. Onlar da o açıklamayı yaptılar zaten” ifadesini kullandı.
         
“(BELGELER) İLİŞKİLERDE GÜVENSİZLİK OLUŞTURABİLİR”
         
Cumhurbaşkanı Gül, bir başka gazetecinin, “Bu tip belgelerin ortaya  çıkması, genel anlamda, uzun vadede uluslararası ilişkileri etkileyebilir mi,  etkileyebileceğini öngörüyor musunuz?” şeklindeki sorusu üzerine, şunları  söyledi:

Haberin Devamı

“Olabilir tabii. Çünkü bunlar biraz da psikoloji ile ilgili şeyler bir  kısmı. Bunlar güvensizlikler oluşturabilir. Bunlar normaldir. Olabilir tabii ki.  İlişkilere herkes ona göre daha çok dikkat eder, konuştuğu şeylere. Ama şimdiye  kadar benim gördüklerim, demin söylediğim gibi değişik seviyedeki Amerikalı  diplomatların, kendi değerlendirmeleri, kendi gözlemleri, duydukları...  Bazılarını, sizlerin yazdıklarını, kendileri buradan memleketlerine rapor  ediyorlar. Gördüğüm kadarıyla Türkiye ile ilgili yazılanların büyük bir kısmı da  bu şekilde.”

Gül, belgelerin sızmasının “diplomasinin 11 Eylülü” olarak  değerlendirildiğinin hatırlatılması üzerine ise “Yok. Doğrusu ben öyle görmem  açıkçası. Tabii bilmiyorum. Bundan sonra ne yayınlayacaklar. Onlara bakmak  gerekir. Demin söylediğim şey işte. Bugün ortaya çıkanlar, en azından böyle...  Bunlar, tabii ki bir ülkenin arşivlerinin dışarı sızması açısından o ülkenin  düşünmesi gereken bir şey. Yani bir ülkenin belgeleri, kendilerine göre gizli  kalması gereken belgeleri, arşivleri eğer dışarı sızıyorsa o ülkenin oturup  kendisinin düşünmesi gerekir” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: