Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Sisi' sorusuna sert yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Sisi sorusuna sert yanıt

Suudi Arabistan ziyareti öncesi basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Riyad'daki temasları kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruya, "Şaka yapıyorsun herhalde... Böyle bir şeyin olabilmesi için çok ciddi bir defa olumlu istikamette adımların atılabilmesi lazım" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Sisi sorusuna sert yanıt
Mısır’da mahkeme Hamas’ı terör örgütü ilan etti

Haberin Devamı

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ülkesinden Katar ve Türkiye aleyhine yapılmış, resmi tek bir olumsuz açıklama dahi bulunamayacağını söyledi. Sisi'nin bu çıkışının, Pazartesi günü Riyad'da Suudi Kralı ile yapacağı görüşmeden hemen önce gelmesi dikkat çekti. Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz Al-Suud, aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşecek. Suudi Arabistan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Riyad'daki temasları kapsamında Sisi ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruya sert yanıt verdi.

SİSİ: KÖTÜ BİR AÇIKLAMA GÖSTER

Londra'da yayınlanan "Eş-Şarku'l-Avsat" gazetesine konuşan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, ülkesinin Türkiye ve Katar ile ilişkilerine değindi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Sisi, "Bana bu iki devletten birine karşı Mısır tarafından yapılmış kötü bir açıklama göster. Kesinlikle Mısır'dan Katar ve Türkiye'ye karşı yapılan olumsuz tek bir resmi açıklama dahi yok" dedi.

Haberin Devamı

TÜRKİYE-MISIR İLİŞKİLERİ

Türkiye, seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi 3 Temmuz 2013'teki askeri müdahaleyle devirerek iktidarı ele geçiren Sisi yönetimini tecrit politikası izliyordu.

Türk hükümeti, Sisi’nin gerçekleştirdiği darbeye tepki gösterince Mısır, dönemin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı’yı “persona non grata-istenmeyen adam” ilan etmiş, iki ülkenin diplomatik ilişkileri maslahatgüzar seviyesine inmişti. O tarihten bu yana Sisi'yi sert dille eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz Temmuz ayında CNN International’a verdiği röportajda Sisi’yi “tiran” olarak nitelemiş, bu açıklama üzerine Mısır, Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Alper Bosuter’i bakanlığa çağırmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Sisi sorusuna sert yanıt
Türkiye ile Mısır arasında idam gerginliği

Doha'nın Mısır basınının kendilerine saldırdığı suçlamasına yönelik soruya cevap veren Sisi, "Mısır basınının özgürlük alanı var. Devrimden sonra daha da arttı. Bu öyle bir dereceye ulaştı ki bazılarına basının rejim tarafından yönlendirildiğini düşündürüyor. Bu da Mısır'ın zor duruma düşmesine neden oluyor. Basında yer alanları bize, resmi makamlara mal edenler var. Ancak gerçek olan, basındaki görüşlerin Mısır halkının öfkesini, yönelimlerini ve kamuoyunu yansıtıyor olması" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Sisi sorusuna sert yanıt
Mısır mahkemeleri İhvan lideri Bedii’yi müebbet hapisle cezalandırdı

"KATAR EMİRİ'NDEN ÖZÜR DİLEDİM"

Haberin Devamı

Sisi, geçen yıl Eylül ayında New York'taki BM Genel Kurulunda Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani'den annesi Muza binti Nasır aleyhine Mısır basınında yer alan haberler için "özür dilediğini" belirterek, Al Sani'ye yalnızca Katarlı bir hanımefendi değil, hiçbir Arap kadına her ne şekilde olursa olsun hakaret edilemeyeceğini ifade ettiğini vurguladı.

Sisi, Katar'dan bir şey istemediklerini söyleyerek, şöyle devam etti:

"Burada halkın iradesi söz konusu. Bunu herkesin anlamasını istiyoruz. Bu hafife alınmamalı ve göz ardı edilmemeli. Burada asıl soru Mısır'ın düşmesini desteklemek kime yarar sağlar? Herkes bilsin eğer Mısır düşerse Allah korusun bölge en az 50 yıl sürecek çatışma ortamına girer."

Haberin Devamı

SUUDİ ARABİSTAN ZİYARETİ

Sisi, Suudi Arabistan'a yarın gerçekleştireceği ziyaretin önemli ve yapıcı olduğunu kaydederek , Arap dünyası ve onu çevreleyen zorluklar, Yemen'deki gelişmeler, Kızıldeniz'i Aden Körfezi'ne bağlayan Bab'ül Mendep boğazındaki seyir güvenliğinin nasıl korunabilirliği konularının görüşüleceği bilgisini verdi.

Suudi Arabistan'ın 1956'daki Süveyş Savaşı'nda (İkinci Arap-İsrail Savaşı) ve sonrasında Mısır'ın yanında olduğunun altını çizen Sisi, yeni Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile bu özel ilişkinin sürdürülmesini arzuladıklarını belirtti.

Haberin Devamı

IŞİD İLE MÜCADELE

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, terör örgütü IŞİD'in ortadan kaldırılmasının ancak birlik ile mümkün olduğunu belirtti. Bunu, terörün ortadan kaldırılması yolunda atılacak ilk adım olarak nitelendiren Sisi, birlikten kastının bütün alanlarda kapsamlı iş birliği ve koordinasyon anlamına geldiğini ifade etti. Sisi, bu konuda bir güç oluşturabilme iradesine sahip olunduğunu kaydederek, "Eğer birlik olur, dağılmaz ve ortak hareket edersek teröristler bize bir zarar veremez" görüşünü dile getirdi.

Haberin Devamı

Sisi ayrıca, kardeş ülkelerle, ortak Arap gücü oluşturulması konusunda istişareler yürütüldüğünü aktardı.

İHVAN'IN SİYASET SAHNESİNE DÖNMESİ

İhvan'ın yeniden siyaset sahnesine dönmesinin mümkün olup olmadığı hakkındaki soruya Sisi, bu konuda Mısır kamuoyunun görüşüne bakacaklarını ve halkın razı olduğu şeyin derhal uygulanacağı cevabını verdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Batı'nın bu konuda baskı yapması durumuna ilişkin ise "Herkes şunu bilmelidir ki Mısırlıların yaptığı iki büyük devrimden sonra ( 25 Ocak 2011 ve 30 Haziran 2013) Mısır gibi bağımsız bir ülkeye herhangi bir baskının olması zordur" dedi.

SURİYE KRİZİNİN ÇÖZÜMÜ

Suriye'deki kriz hakkında da değerlendirmelerde bulunan Sisi, şunları ifade etti:

"Suriye krizi gerçekten çok karmaşık. Yaklaşık 4 yıldan bu yana devam eden ve daha da devam edecek gibi görünen meselenin çözümü için farklı görüşler var. Biz başından itibaren barışçıl siyasi çözüm ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması şeklindeki görüşümüzü belirttik."

SUUDİ KRALI, ERDOĞAN VE SİSİ İLE GÖRÜŞECEK

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al-Suud, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile Pazartesi günü ayrı ayrı görüşecek.

CİHAN'ın haberine göre, bugün akşam saatlerinde Suudi Arabistan'a gelecek Erdoğan'ın, önce umre için Mekke'ye ardından da Medine'ye geçmesi bekleniyor. Erdoğan, Suudi Kralı ile görüşmek için Pazartesi Riyad'a gelecek.

Suudi Arabistan Kralı Selman, başkent Riyad'daki sarayında Erdoğan ile öğle yemeğinde bir araya gelecek. Yemeğin ardından Kral Selman ile Cumhurbaşkanı Erdoğan baş başa görüşecek.

ERDOĞAN'DAN SERT YANIT

Suudi Arabistan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Riyad'daki temasları kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruya, "Şaka yapıyorsun herhalde. Böyle bir şey arkadaşlar söz konusu değil. Bizim gündemimizde böyle bir şey asla söz konusu değil. Böyle bir şeyin olabilmesi için çok ciddi bir defa olumlu istikamette adımların atılabilmesi lazım" yanıtını verdi.

Haberle ilgili daha fazlası: