Çin’de kadın çalışanlara 'regl izni' geliyor

Güncelleme Tarihi:

Çin’de kadın çalışanlara regl izni geliyor
Oluşturulma Tarihi: Şubat 17, 2016 16:23

Çin’in doğusundaki Anhui Eyaleti’nde 1 Mart’tan itibaren tüm kadın çalışanlara ayda bir kaç gün “regl izni” verileceği açıklandı. Bu kararın başka ülkelere örnek olup olmayacağı tartışılıyor.

Haberin Devamı

People’s Daily gazetesi konuyla ilgili haberinde regl izni ile ilgili kararın ilk olarak Ocak ayında Anhui Eyalet liderlerinin yıllık geleneksel toplantısında gündeme geldiğini belirtti.

Aynı toplantıda, eyaletteki kadın çalışanlara doğum izni hakkının verildiği de belirtildi. Eyaletin ayrıca 1 yaşından küçük çocuğu olan tüm kadın çalışanlara bundan böyle günde 1 saat emzirme izni vereceği de açıklandı.

Yeni düzenleme dahilinde regl izni kullanmak isteyen kadın çalışanların ilk önce doktorlarına gidip rapor almasının gerekeceği ve bu raporun da işverene teslim edileceği belirtildi.

Çin’de kadın çalışanlara regl izni geliyor

İLK UYGULAMA DEĞİL

Haberin Devamı

Anhui Çin’de kadınlara regl izni vermeyi kabul eden ilk eyalet değil. Daha önce Hubei ve Hainan eyaletleri de bu uygulamayı başlatmış, ancak uygulama iş dünyasında büyük ilgi görmemişti.

Guangdong Eyaleti’de regl izni uygulamasını Aralık ayında denemeye başladı ancak henüz bu uygulamanın kalıcı hale getirilip getirilmeyeceğine dair bir karara varılmadı.

ŞÜPHELER VAR

Birçok kadın çalışan regl izni uygulamasına sıcak bakmıyor. Çin medyasında konuyla ilgili çıkan haberlere göre kadın çalışanlar “özel hayatlarını iş yerinde afişe etmek istemedikleri” ve “işlerinin aksayıp gecikmesine göz yumamayacakları” için regl iznini kullanmayacaklarını düşünüyor.

Ayrıca Daily Mail gazetesinin konuyla ilgili haberine göre ülkedeki kadınlar bu uygulamanın kadınların iş bulma şanslarını azaltabileceğinden de endişeleniyor. Kadın çalışanların her ay erkeklerden daha çok izin kullanacağını düşünen işverenlerin erkek adaylara öncelik vereceğinden endişeleniliyor.

Türkiye'de durum ne?
Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği'ne göre, 'ağır ve tehlikeli iş' kapsamındaki meslek kollarında çalışmasına izin verilmiş kadınların ayda beş gün regl izni bulunuyor. Buna göre, kadınların regl dönemlerinde bu işlerde çalıştırılamaması, hafif işlere alınması gerekiyor. Sürenin başlangıcı kadın işçinin beyanına göre belirleniyor. Regl izni uygulaması, özellikle tekstil gibi kadın emeğinin yoğun olduğu sektörler için büyük tartışmaları beraberinde getiriyor.

Haberle ilgili daha fazlası: