Chirac'tan Ermeni 'soykırımı’ çağrısı

Chiractan Ermeni soykırımı’ çağrısı

2007 seçimleri öncesinde Ermenilerin gönlünü almak için Erivan’a giden Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Türkiye’nin AB’ye girmeden önce Ermeni soykırımını tanıması gerektiğini söyledi. AP’nin Türkiye raporundan Ermeni şartını çıkarmasına rağmen, Chirac, bir soru üzerine, "Dürüst olmak gerekirse, Türkiye soykırımı kabul etmeli" dedi.

FRANSA Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da zehir zemberek açıklamalar yaptı. Chirac, Erivan’da Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan ile düzenlenen ortak basın toplantısında, "Ermeni soykırımı"nı Yahudi soykırımıyla bir tuttu. Chirac, "Türkiye, AB üyesi olmak için Ermeni soykırımını tanımalı mı" şeklindeki bir soruya karşılık, "Dürüstçe konuşacaksak, öyle olması gerektiğine inanıyorum" dedi. Chirac, şöyle devam etti:

"Türkiye’nin soykırımı kabul etmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü ülkeler hatalarını ve dramlarını kabul ederek büyürler. Almanya, Yahudi soykırımını kabul ederek büyüdü. Bir ülke, eğer bir topluma ait olmak, inandıklarını, değerlerini paylaşmak istiyorsa, Türkiye de tarihine geleneklerine ve kültürüne bakarak kendine ders çıkarmalıdır."

Fransa şimdiye dek, Türkiye’nin AB üyeliğiyle Ermeni "soykırım"ı arasında doğrudan bağ kurmayı reddediyordu. Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz günlerde yayınlanan Türkiye ile ilgili raporundaki Ermeni soykırımını şart koşan ifadeyi çıkarmıştı.

Chirac’tan sonra söz alan Koçaryan, "Biz çevremizde demokrasilerini derinleştirmiş, hazmetmiş ülkeler isteriz. Şeffaf, demokratik Bir Türkiye’nin AB’ye girmesini biz de arzularız. Bu süreç bizim işimize de yarar ve zaten bir sorun da görmüyorum" dedi.

KAÇAMAK YANIT

"12 Ekim’de, Fransa Meclisinde oylanacak ’Ermeni soykırımı’nı inkar yasasını destekleyecek misiniz" sorusuna da Chirac, "Fransa Meclisi zaten soykırımı tanımıştır. Biz bir hukuk devletiyiz. Her türlü ayrımcılığa karşıyız. Artık soykırım trajedisi konusunda polemiğe gerek yok. Bu polemiğin de ötesinde, siyasi gerçektir" cevabını verdi.

KOÇARYAN’IN SAVUNMASI

Hürriyet’in "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçmişe ışık tutacak ortak komisyon kurulmasını öneren bir mektup yazdı. Neden bu öneriyi kabul etmediniz" sorusunu Koçaryan şöyle yanıtladı:

"Ben Başbakan Erdoğan’a gönderdiğim mektupta hükümetler arası bir komisyon kurulmasını önerdim. Buna Erdoğan halen cevap vermedi. İki komşu ülke başbakanları sadece basın aracılığıyla değil, diplomatik kanallar aracılığıyla da temas halinde olmalıdır. Dışişleri bakanlıkları arasında daimi istişare olması gerekir. Türkiye ile Ermenistan arasında böyle bir iştişare mevcut değildir."
Haberle ilgili daha fazlası: