Cezayir ziyareti öncesi Macron’a çağrı

Cezayir ziyareti öncesi Macron’a çağrı

Cezayir, Fransa’dan ülkedeki “sömürge suçları” nedeniyle özür dilemesi çağrısında bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un çarşamba günü yapacağı ziyaret öncesi devlet radyosuna konuşan Cezayir Mücahitler Bakanı Et-Tayyib Zeytuni, ‘ülkesindeki sömürge suçları nedeniyle Fransa’nın özür dilemesi konusunda ısrarcı olduklarını’ vurguladı.

Haberin Devamı

AÇIKLAMALARDAN sıkıldıklarını, bunun yerine somut adımlar beklediklerini belirten Zeytuni, “Fransa’nın 132 yıl boyunca Cezayir’de işlediği sömürge suçları var. Fransa’nın bu suçları itiraf ederek özür dilemesi ve tazminat ödemesi gerekir. Bunlar meşru taleplerdir” dedi. Bakan Zeytuni, şöyle devam etti: 

“Eski Cumhurbaşkanı Huari Bumedyen’in de dediği gibi Cezayir ile Fransa arasında kan vadilerinden ve kafataslarından bir dağ var. Hiçbir Cezayirli nesil bu sayfayı kapatamaz. Kapatılması ancak güçlü bir zeminde ve mağdurların hakkı verildiğinde olur.”
Zeytuni, Cezayir-Fransa ilişkilerinde eksik olan şeyin ‘güven’ olduğuna ve bunun temellerinin ancak ortak geçmişi incelemekle atılabileceğine dikkati çekti.

‘DÖRT TALEP PAZARLIK KONUSU OLAMAZ’
Ülkesi ile Fransa arasındaki sorunlara değinen Zeytuni, “Fransa’nın elinde tuttuğu Cezayir işgal dönemine ait arşivlerin geri alınması, işgal dönemindeki kayıplar dosyası, Cezayir’in güneyindeki nükleer patlamalar ve bunların tazmin edilmesi ve Paris’te tutulan Cezayir direnişçilerine ait kafataslarının iadesi olmak üzere iki ülke arasında henüz çözüme kavuşturulamayan dört konu var. Bunların hiçbirinde pazarlık kabul etmeyeceğiz” dedi.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, son olarak bir televizyon kanalına verdiği mülakatta, ülkesinin sömürge suçlarındaki tutumunun ‘ne inkar, ne de özür’ olduğunu ifade ederek, bu sayfanın kapatılması ve geleceğe bakılması gerektiğini söylemişti.

Haberin Devamı

MACRON: SÖMÜRGECİLİK İNSANLIĞA KARŞI SUÇ
Seçim kampanyası kapsamında şubat ayında yaptığı Cezayir ziyaretinde ise sömürgeciliğin Fransa tarihinin bir parçası olduğunu belirten Macron, ‘insanlığa karşı suç’ olarak nitelediği sömürgecilik için Fransa’nın özür dilemesi gerektiğini dile getirmişti.
Macron, görevi devraldıktan sonra ilk kez ‘ikili ilişkiler, tarihi meseleler, uluslararası ve bölgesel gelişmeleri’ ele almak üzere çarşamba günü Cezayir’i ziyaret edecek.
Cezayir, sekiz yıllık bir savaşın ardından 1962’de bağımsızlığına kavuşmuştu. Fransa, şu ana kadar devlet olarak sömürgeci politikaları yüzünden Cezayir’den resmen özür dilemedi.

Haberle ilgili daha fazlası: