GeriDünya Bu soyluların yaşamına özen duyar mısınız?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu soyluların yaşamına özen duyar mısınız?

Amerika'lılar soylu kişilere doyumsuz tutku besliyor. Üst düzeye uzandığı ölçüde yoğunlaşıyor bu düşkünlük. Sonradan görmeler hava basmak için eski hanedanlardan kont, baron, dük, prens, prenses kimliklerini yüklü parayla satın alıyorlar. Kartvizit bastırıp isimleri başına geçen bu unvanları yazdırıyorlar. Bulgar, Romen'inden, İngiliz, Alman, İskandinav'ına kadar..

Basında, özellikle İngiltere kraliyet ailesinde evlilik ve boşanmalar, skandallar kendi aile fertleri imişçesine yakından izleniyor. Şimdi sıra Kate Middleton'da. Soylu bir aileden gelen Kate müstakbel İngiltere'nin müstakbel kralı Prens William'ın nişanlısı. Önümüzdeki aylarda nikahları kıyıldığında Kate prenses unvanına sahip olacak, eşi krallığı üstlendiğinde İngiliz Kraliçe Catherine adıyla taç giyecek. Nikah töreni, atlı arabayla saraya gidiş, kortej boyunca yüz binleri aşkın kalabalığın çehresinde   mutluluk görüntüleri iyi hoş ama madalyonun arka yüzü pek iç açıcı değil.

Geleceğin kralı Prens William'ın annesi Prenses Diana'nın Prens Charles ile evliliği mutlu değildi. Charles çoğu zamanını kendisi gibi evli olan Camilla ile geçiriyordu.  Kadınların hayran olduğu Diana Paris'te bir otomobil kazasında ilişki sürdürdüğü Mısır'lı sevgilisi El Fayed'la birlikte can verdi. Londra'da muhabirlik yıllarımda Kraliçe Elizabeth'in de başarılı bir evlilik yapmadığını çok kişiden duydum.

Elizabeth, kızkardeşi Prenses Margaret'in aşık olduğu Yüzbaşı Peter Townsend'i boşanmış olduğu gerekçesiyle evliliğini engellemesi iki kardeş arasındaki ilişkilerini bozdu. Margaret daha sonra Lord Snowdon unvanını alan fotoğrafçı Anthony Armstrong Jones ile evlendi. Kraliçe avamdan gelen fotoğrafçının soylu olmadığı için bu evliliğe de sıcak bakmadı. Margaret 'Lord' unvanlı fotoğrafçıdan çocuk sahibi olmasına rağmen evliliği yürümedi. Boşandıktan sonra kendisini içkiye verdi, oğlu yaşındaki bir müzisyenle Mistique adasındaki kaçamakları İngiliz basınında eleştirildi. Vefatında İngiliz halkı, subay sevgilisiyle evlenemeyen Margaret'e ağıt yaktı.

Kraliçe Elizabeth'in Prenses Diana'dan boşanmış oğlu Charles'a ilaveten kızı Prenses Anne eşini terkeden evli korumasıyla evlendikten bir süre sonra boşandı. Oğlu Prens Andrew'un delifişek Düşes Fergie de evliliği uzun sürmedi. Fergie'nin çok skandala adı karıştı. İngiliz kraliyet ailesi bireylerine göz attığımızda bu asil soyluların yaşamlarının normal geçmediği açıkça görülüyor.

Muhabirlik yıllarımda eğlenceli bulduğum bazı temaslarım oldu soylu kraliyet ailesinin bireyleriyle. ''Kralların Ressamı '' diye ün yapmış ressam Rahmi Pehlivanlı ile Buckingham Sarayı'na gittik. Rahmi, ABD Başkanı Kennedy'nin cenaze törenine katılan devlet liderlerini görüntüleyen bir tablo için Prens Philip'in resmini yapacaktı. Görüntüleri tuvale geçirirken Philip'i çalışma odasında fotoğraflarını çekmeye başladım. Yardımcısı ''Sadece Saray Fotoğrafçısı Prens'in resmini çekebilir.''diye mani oldu.

Rahmi'yle birlikte itiraz ettik, sonra protesto olarak sarayı terkettik. Radyolar gün boyu Prens'e sırt çevirmemizi haber yaptılar, tabloid Evening Standard olayı kapaktan verdi. Bir başka olay ise Kraliyet Dram Sanatları Akademisi (RADA) nde cereyan etti. Kraliçe Elizabeth'i mezuniyet töreninde okul birincisi olan İzmir'li bir kız öğrenci  karşılayıp çiçek verecekti. Elizabeth'in gelişini izledim, resim çektim. Kraliçe sıraya geçmiş, jaketatay denilen siyah takım elbiseli yöneticilerinin elini sıkmaya başladı, sıra bana gelince bakışları kıyafetimde odaklandı. Spor ceket, dik yakalı kazağım diğerleriyle tezat düşüyordu. Gözgöze geldik, uzattığı elini geri çekti. Bir İngiliz arkadaşım  aynı akşam bira içerken gülerek '' Dert etme, seni avamdan saydı.'' dedi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False