Brezilya'da fabrikada yangın çıktı 30 bin şeker karamel oldu aktı

Brezilyada fabrikada yangın çıktı 30 bin şeker karamel oldu aktı

Brezilya’nın güneyindeki Santa Adelia şehrinde bir şeker fabrikasında çıkan yangının ardından eriyen 30 bin ton şeker karamele dönüşüp şehrin sokaklarına aktı.

Haberin Devamı

Agroiva Şeker Şirketi’ne ait fabrikada çıkan yangının makinelerden birinin kısa devre yapması ile başladığı bildirildi.

İtfaiyecilerin yaklaşık 75 saatte söndürebildiği yangının ardından oluşan karamel nehirleri nedeniyle 20 ailenin evlerini boşaltmak zorunda kaldığı ve belediye tarafından otellere yerleştirildiği belirtildi.

ŞEHİR KARAMEL SELİ ALTINDA KALDI / FOTO GALERİ

YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ ASIL TEHDİT ORTAYA ÇIKTI / HÜRRİYET TV

Sadece dört kişinin hafif yaralandığı yangının tamamen kontrol altına alındığı ancak tonlarca sıcak karamelin oluşturduğu baskının binayı çökertmesinden endişe edildiği de ifade edildi.

KARAMEL NEHİRDEKİ YAŞAMI BİTİRDİ
Şehrin bulunduğu Sao Paolo Bölgesi Çevre Temizliği Şirketi CETESB için çalışan mühendis Jose Ferreira “Karamel seli şimdiden yakınlardaki Sao Domingos nehrindeki doğal hayatı sona erdirdi. Son yaptığımız ölçümlerde nehir suyundaki oksijen oranı sıfırdı. Elbette karamel zehirli değil, ancak o kadar yoğun ki suyu kapladığında içindeki her şeyi öldürüyor. Bugün 15 kilo ölü balık topladık” dedi.

Haberin Devamı

ŞEKER FİYATLARI YÜKSELECEK
Uzmanlar yangında kaybedilen şekerin yaklaşık 130 milyon dolar değerinde olduğunu ve büyük olasılıkla şeker fiyatlarında bir artışı tetikleyeceğini açıkladı. Yangında kullanılmaz hale gelen fabrikanın Sao Paolo’nun şeker ihtiyacının yüzde 20’sini karşıladığı ve yılda dünyaya 1,7 milyon ton şeker ihraç ettiği belirtildi.

18 Ekim’de de dünyanın en büyük şeker ihracatçısı Brezilya’da Santos limanındaki 6 şeker deposunda yangın çıkmış ve 180 bin ton şeker erimişti. Bu yangının sonucunda dünyadaki şeker fiyatları yüzde 2,63 artmıştı.

Haberle ilgili daha fazlası: