Breivik'in ülkesine karşı açtığı dava başladı

Breivikin ülkesine karşı açtığı dava başladı

Norveç’in başkenti Oslo’da 2011 yılında gerçekleştirdiği terör saldırısında 77 kişiyi katleden aşırı sağcı Anders Behring Breivik, son beş yıldır tecritte tutulduğunu ve bu durumun insan haklarını ihlal ettiğini söyleyerek Norveç devletine dava açtı.

Haberin Devamı

Dört gün süreceği tahmin edilen ve bugün başlayacak olan davanın Breivik’in cezasını çektiği Skien Hapishanesi’nde görüleceği açıklandı. Davanın ilk gününde iki tarafın avukatlarının açılış konuşmalarını yapacağı, Çarşamba sabahı ise Breivik’in üç saat boyunca ifade vereceği belirtildi.  

Oslo’daki bir hükümet binasının önünde gerçekleştirdiği bombalı eylemde 8, Utoya adasındaki İşçi Partisi Gençlik kampında gerçekleştirdiği katliamda ise çoğu çocuk 69 kişiyi öldüren Breivik, 2012 yılının Ağustos ayında 21 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.  

Breivik’in cezasını tamamladığı tarihte hala “toplum için bir tehdit oluşturduğuna” karar verilmesi durumunda bu cezanın uzatılabileceği de mahkemede açıklanmıştı. Hapiste geçirdiği yıllarda “radikal bir iletişim ağı kurmaması için” Breivik’in tüm yazışmaları sansürlenip kontrol altına alındı ve onun diğer insanlarla sadece cam bir ayracın gerisinden iletişim kurmasına izin verildi.

Haberin Devamı

Breivik’in avukatları tecritin onun akıl sağlığına büyük zarar verdiğini iddia ediyor. Norveç devletini temsil eden avukatlar ise saldırganın yaşam koşullarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde belirlenen sınırların tamamen içinde olduğunu savunuyor. 

Hapishanede Breivik’in üç farklı hücreye girişine izin veriliyor. Mahkum bu hücrelerden birinde uyuyor, birinde çalışıyor birinde de egzersiz yapıyor. Breivik’in kendi yemeklerini pişirmesine ve çamaşırlarını yıkamasına izin veriliyor. Mahkumun hücresinde internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar ve bir de oyun konsolu da bulunuyor.

Breivik’in açtığı dava Norveç’in İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşadığı en büyük acının yeniden gündeme gelmesine neden olsa da, korkunç katliamdan kurtulanlardan bazıları bu durumu ülkelerindeki hukuk sistemini övmek için kullandı.

Otoya’daki katliamdan Breivik tarafından dört kez vurulmasına rağmen sağ kurtulmayı başaran Viljar Hanssen sosyal medyada yaptığı açıklamada “O istediğini elde etti. Radikal sağcılar ona tapıyor ve hücresinden bile nefret yayabiliyor. Ancak ben herkese eşit davranan güçlü bir hukuk devletinde yaşadığım için mutlu ve gururluyum. Bu modern demokrasinin köşe taşı” dedi.

Haberin Devamı

 

Anders Behring Breivik'in devlet aleyhine açtığı dava kurban aileleri arasında ise tepkiyle karşılandı.Haberle ilgili daha fazlası: