Bosna’ya bozuk ilaç

Batı ülkeleri ‘insani yardım’ diye savaşan Bosna halkına miyadı dolmuş ilaç göndermiş.

Boston'da yayınlanan New England Journal of Medicine adlı tıp dergisinde yer alan habere göre, 1992-1996 yılları arasında halkın sefalet içinde olduğu günlerde, Bosna'ya bağış olarak gönderilen ilaçların en az yarısının kullanım tarihinin geçmişti.

Dergi, ilaç firmalarının, süresi dolduğu için kullanılamayan (ve tonu 2 bin dolar masrafla imha edilmesi gereken) ilaçları göndererek vergiden düştüklerini öne sürdü.

Konuyu inceleyen Dr.Patrick Berckmans, gönderilen ilaçların büyük bir kısmının cüzzam ilacı olduğunun saptandığını, ancak Bosna'da bu hastalığa rastlanmadığını açıkladı. Aynı yazıda, ilaç fabrikalarının bozuk 17 bin ton ilacı devlet ve yardım kurumlarına satarak 2.5 milyon dolar (yaklaşık 500 milyar TL) para kazandığı da yer alıyor.

Dr.Berckmans, zelzele sırasında Ermenistan ve Meksika'ya, açlık krizi sırasında Afrika'ya ve eski SSCB cumhuriyetlerine gönderilen bağışlarda da benzer durumlara rastlandığı bildiriliyor.

Merkezi Chicago'da bulunan bir yardım kuruluşu adına Bosna'ya yardımları organize eden Dr.Haşim Casoviç, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, şunları söyledi: ‘Chicago’dan da Bosna'ya ilaç gönderdik. Gönderilen ilaçlardan bazıları hâlâ büromda duruyor. Bu ilaçların üzerlerinde 1962 tarihi var, yani yıllar önce kullanım tarihleri bitmiş. Çok eski tarihli gazlı bezleri paketleri kapalı olduğu için göndermek zorunda kaldık. Kulak ve göz damlalarının, hem tarihleri geçmiş hem de şişelerinde iki üç damla ilaç kalmıştı. İshal ilaç şişelerinin içindeki ilaçların kristalleşmiş olduğu görülüyordu. Bir çok yardımı da kontrol edemeden gönderdik. O zamanlar Bosna'dan bize sürekli günü geçmemiş ilaç göndermemiz konusunda uyarı geliyordu.'

İsrail'de kuyrukta bekleme dersi

İSRAİL'de kamuya açık yerlerde uygunsuz ve saldırgan davranışların artması üzerine, okullarda 15 yaş altı öğrencilere ‘uygar bir şekilde kuyrukta bekleme’ dersleri verilecek. Ulusal Eğitim ve Demokrasi Enstitüsü sözcüsü Şlomo Zidkiyihu ‘İsraillerin giderek kaba ve saldırgan alışkanlıklar edinmeye başladıklarından’ yakınarak ‘kuyrukta bekleme öğretiminin, toplumu ıslah etmeye yönelik daha geniş bir terbiye girişiminin parçası olduğunu’ söyledi.

‘Bütün toplumu düzeltmek için işe küçük değişikliklerle başlamak istediklerini’ belirten Zidkiyihu, küçüklere ‘sabırlı ve terbiyeli şekilde sıralarını beklemeyi’ öğretmeyi amaçlayan derslerin gelecek aydan itibaren başlayacağını bildirdi.

Haberle ilgili daha fazlası: