BM: Türkiye’deki mültecilerin sayısı yıl sonuna dek 2.5 milyonu bulabilir

Güncelleme Tarihi:

BM: Türkiye’deki mültecilerin sayısı yıl sonuna dek 2.5 milyonu bulabilir
Oluşturulma Tarihi: Nisan 27, 2015 01:49

BM’nin bölge bürosunu İstanbul’da açan UNDP Başkanı Helen Clark, “BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) 2015 içinde Suriye’den 804 bin kişinin daha göçeceğini tahmin ediyor.

Haberin Devamı

Bu mültecilerden Lübnan ve Ürdün’e de giden olur ama Türkiye’deki mülteci sayısının bu yılın sonuna dek 2.5 milyonu bulacağı tahmin ediliyor” diyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) tahminlerine göre, Suriye’den mülteci akımı bu yıl da devam edecek ve 2015 sonuna dek Türkiye’deki mülteci sayısı 2.5 milyonu bulacak. Bunu söyleyen kişi BM Kalkınma Programı’nın (UNDP) başındaki Helen Clark. Türkiye’nin zaten şu anda dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu söyleyen Clark, dışarıdan hemen hiç yardım almadan kendi imkanlarıyla sağladığı çabaları “muazzam” olarak niteliyor ve bu alanda dünyadaki en iyi örnek olduğunu söylüyor. Clark’a göre, Gaziantep’tekiler “dünyadaki en iyi mülteci kampları”. Zengin ülkeleri daha fazla katkıya çağıran eski Yeni Zelanda Başbakanı Clark, Ban Ki Mun’dan sonra BM Genel Sekreterliği için güçlü adaylar arasında bulunuyor; aday olup seçilirse BM’nin ilk kadın Genel Sekreteri olacak. Daha önce Kemal Derviş’in başında bulunduğu UNDP’yi yöneten Clark, Türkiye’ye 23 Nisan’da BM’nin Doğu Avrupa, Rusya, Orta Asya icraatından sorumlu Bölgesel Merkezi’ni açmak ve 24 Nisan’da Gelibolu’daki Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yıl anma törenine katılmak için gelmişti. Helen Clark, Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin’e konuştu:

Haberin Devamı

SURİYE KRİZİ VE TÜRKİYE: Suriye şu anda dünyanın en büyük krizi. Türkiye’de tahminen 1.7 milyon Suriyeli ve 300 bin de Iraklı mülteci bulunuyor; halen dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke. Ve bu insanları misafir etmek için kendi (bütçesinden) harcıyor. Türkiye şu ana dek 6 milyar dolar harcadığını söylüyor, bunun yalnızca 300 milyon doları uluslararası topluluktan gelmiş; pek dış destek bulduğu söylenemez.

SAYI 2.5 MİLYONU BULABİLİR: (Irak ve Şam) İslam Devleti (IŞİD) Türkiye’nin sınırlarına dayanmış durumda; sınır geçişlerini kontrol altında tutuyor; bu Türkiye için de, hepimiz için de ürkütücü. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) 2015 içinde Suriye’den 804 bin kişinin daha göçeceğini tahmin ediyor. Bu mültecilerden Lübnan ve Ürdün’e de giden olur ama Türkiye’deki mülteci sayısının bu yılın sonuna dek 2.5 milyonu bulacağı tahmin ediliyor.

Haberin Devamı

GAZİANTEP KAMPI DÜNYANIN EN İYİSİ: Gaziantep’teki çadır ve konteynır kamplarını gezdim. Bunların dünyanın en iyi mülteci kampları olduğunu söylemek zorundayım. Türkiye’nin bu kamplar için muazzam çaba harcadığı kanısındayım. Okullara giden, anaokullarına giden çocuklar gördüm. Gıda malzemesi satan dükkânlarda kredi kartıyla alışveriş yapılıyor ve bütçenin büyük kısmını yine Türkiye sağlıyor. Temel ihtiyaçlar karşılanıyor. Bunlar gayet pahalı harcamalar ve bunu da kendi bütçesinden yapıyor. Türkiye’yi (mülteciler konusunda) dünyadaki en iyi örnek sayacağımız bir başka konu da yeni kabul ettiği yabancıların geçici çalışma usullerini düzenleyen yasa. Bu yasa mültecilere belirlenen sektörlerinde yasal çalışma imkânı veriyor.

Haberin Devamı

ZENGİNLER DAHA ÇOK VERMELİ: Yoksul ülkelere verilen kalkınma desteğinin azalması endişe verici. Yoksulları nispeten istikrar içinde (yerlerinde) tutacak para Suriye, Irak gibi ülkelerdeki insani felaketlere aktarılmak zorunda kalıyor. Ve baktığımızda aslında savaş hali yaşanmasa da çok ciddi mülteci akımının bu tür ülkelerden olduğunu görüyoruz. Bu konuda İngiltere ve Almanya’dan olumlu gelişmeler var, ama (diğer gelişmiş ekonomilerin) de bu konuya öncelik vermesine ihtiyaç var.

BAKMADAN GEÇME!