BM iklim fiyaskosu

Avrupa Birliği Komisyonu'nda ilk “İklim Bakanı” olan Connie Hedegaard, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da süren BM İklim Toplantıları'nın büyük olasılıkla fiyaskoyla sonuçlanacağını şimdiden “resmen teyit etmiş" gibi görünüyor

192 ülkenin birlerce uzmanla katıldığı, hükümet ve devlet başkanlarının zirvesiyle sona erecek toplantıların durumu için özeleştiri yapan Kopenhag İklim Oturumları Başkanı Connie Hedegaard, “Atmosferin karbondioksitten bozulması karşısında ortak bağlayıcı anlaşma sağlanması, 192 ülkeyle birlikte (tembel) isteksiz çocuğa zorla ev ödevi yaptırmaya benziyor” dedi.

BM İklim Değişikliği Dairesi'nin Hollandalı başkanı Yvo de Boer de, “İnglizler'in deyimidir: Atları suya götürebilirsiniz ama hepsine su içirmek mümkün olmayabilir. Burada da 192 atı antlaşmaya sokmak olanaksız gibi görünüyor. Sayın Danimarkalı Bakan Hedegaard, 2007'de Endonezya-Bali'den beri 192 atı gütmeye çalışıyor ama nafile” diye konuştu.

Kopenhag'da bozulan dünya iklimi için aslında son derece kritik olan 18 Aralık Cuma günkü kapanış oturumunda 110'dan fazla ülkenin hükümet ve devlet başkanı “anlaşmaya çalışacak”.

Bu arada Danimarka'nın dünya çapında masal yazarı ve şairi Hans Christian Andersen'in (1805-1875) sonsuz özverili “Küçük Deniz Kızı” aslında sessiz ölüm kalım savaşı veren doğayı simgeliyor. 1913'te Kopenhag Langelinye Limanı'nda kaya üzerine oturan heykeltıraş Edvard Eriksen'in bu heykeli, sessiz doğanın “bozuluşunu” izliyor.
Uzmanlar, Kopenhag'da, cefakar analar gibi direnen dünya doğasının ne denli korunabileceğini son 3 günde “irdeliyor”.
Haberle ilgili daha fazlası: