Bin Ladin, Amerikalı özel timciyi satın almış

Amerikan özel anti-terör timinde görevli Mısır asıllı bir çavuşun terörist saflarına geçtiği ortaya çıktı. New York Times'ın haberine göre ABD'nin bir numaralı terör belalısı olan Usame bin Ladin'in satın aldığı Ali Muhammet adlı özel timci, gizlice tutuklanıp mahkemeye çıkarıldı.

Amerikan hedeflerine yönelik terörist eylemlerin ardındaki isim olduğu belirlenen Suudi Arabistanlı işadamı Usame bin Ladin'in bağlantılarını araştıran federal savcılar, eski bir özel timcinin de teröristler hesabına çalıştığını ortaya çıkardılar. The New York Times gazetesinin dünkü haberine göre, ABD'nin Tanzanya ve Kenya'daki büyükelçilikleriyle Suudi Arabistan, Somali ve Yemen'deki Amerikan askeri birimlerine düzenlenen bombalı saldırıların soruşturması sırasında Usame bin Ladin'in ABD'deki bağlantılarıyla ilgili yeni bilgiler ele geçirildi.

Adının açıklanmasını istemeyen adli yetkililer, 46 yaşındaki Ali Muhammet adlı özel tim görevlisinin geçtiğimiz eylül ayında gizlice tutuklanıp, yine gizli bir şekilde Manhattan'da mahkeme önüne çıkarıldığını bildirdiler. Gazete, bin Ladin'in ABD'deki diğer militanların alarma geçmesini önlemek için Ali Muhammet'in gizlice yargılanmakta olduğunu belirtti.

Terörle mücadele saflarından teröristlerin cephesine geçen Ali Muhammet Kuzey Carolina'da, ünlü Delta Gücü'nün de dahil olduğu Fort Bragg'daki özel kuvvetler üssünde görev yapıyordu. Muhammet, Ortadoğu'ya gidecek Amerikalı askerlere İslam kültürüyle ilgili bilgiler de veriyordu. Ancak 1989 yılında bilinmeyen bir nedenle ordudan uzaklaştırıldı.

Ali Muhammet'in adı daha sonra New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'nin bombalanmasıyla ilgili davada gündeme geldi. 1995 yılında görülen davada dinlenen tanıklardan biri, Ali Muhammet'in orduda görev yaptığı dönemlerde New York'a giderek, Afganistan'daki Sovyet askerlerine karşı savaşmak üzere mücahit yetiştirdiğini ileri sürdü. Ali Muhammet'in yetiştirdiği Müslüman gençler arasında, 1990 yılında haham Meir Kahane'yi New York'ta öldüren Mısırlı öğrenci El Seyit Nuseyr de bulunuyordu.

Davada dinlenen tanık, Muhammet'i Afganistan'ın Host kenti yakınlarındaki mücahit kamplarında da gördüğünü anlatmıştı. Sovyet işgali döneminde ABD'nin 3 milyar dolarlık yardımı ve CIA'nin desteğiyle oluşturulan bu kamplar daha sonra Usame bin Ladin'in eline geçti. Tanzanya ve Kenya'daki elçiliklere düzenlenen bombalı eylemlere misilleme olarak da geçen Ağustos ayında Amerikan savaş uçakları tarafından füze yağmuruna tutuldu.Haberle ilgili daha fazlası: