GeriDünya Bilim insanları uyardı: Virüs cinsel sorunlara yol açabilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilim insanları uyardı: Virüs cinsel sorunlara yol açabilir

Bilim insanları uyardı: Virüs cinsel sorunlara yol açabilir

Bu yılın temmuz ayında İtalya’da yapılan bir araştırma koronavirüsün hiç bilinmeyen etkilerinden birini ortaya çıkardı. Araştırma sonucunda ereksiyon kaybı yaşamanın koronavirüsü yenmiş bireyler için iyileşmiş olsalar dahi ihtimal dahilinde olduğu vurgusu yapıldı.Virüsün bu etkisinin özellikle yaşlılar için "endişe verici bir durum" olduğu saptamasında bulunuldu.

Araştırmanın baş yazarı Roma Tor Vergata Üniversitesi'ndeki Endokrinoloji ve Tıbbi Cinsellik Bilimi bölümünden Prof. Emmanuele Jannini, "Ereksiyon bozukluğu genelde fiziksel ve psikolojik sağlığın ne durumda olduğunun göstergesidir" dedi. Virüsün hem zihinsel hem de fiziksel sağlığı etkileyen bir hastalık olmasından ötürü, söz konusu bulguların şaşırtıcı olmadığına dikkat çekiyor. 

Jannini'nin verdiği bilgiye göre daha önce ereksiyon problemi yaşamış kişiler koronavirüs ile enfekte olduğunda, hastalığa bağlı zatürreye yakalanma riskine daha yatkınlar. Bunun sebebi de esasında zatürre ile ereksiyonun benzer bulgularla birlikte anılması: Solunum güçlükleri, iltihap, hormonal sorunlar, stres, anksiyete, depresyon ve endotel fonksiyon bozukluğu.

Ancak Jannini, ereksiyon bozukluğunun, COVID-19’a bağlı zatürreye yakalanma riskinde önemli bir belirleyici olmasına karşın henüz "enfekte olmak için kesin bir risk faktörü olduğunun" söylenemeyeceğine dikkat çekiyor.

KAN DAMARLARINA SALDIRIYOR

Nedenleri fizyolojik ve psikolojik olabilen ereksiyon sorunu, penise yeterli kan akışının sağlanamadığı durumlarda ortaya çıkıyor. Kardiyovasküler sistemdeki bozukluklardan sinir sistemi bozukluklarına kadar pek çok şey, ereksiyonla ilgili sorunların nedeni veya sorunu besleyen bir faktör olabiliyor. 

Koronavirüs, penis içindekiler de dahil olmak üzere vücudun her yerinde endotel olarak adlandırılan kan damarlarının iç duvarlarına saldırıyor. Bu da vasküler tıkanmalara neden olabiliyor.  

Büyük kan pıhtıları kalp krizi ve felçlere neden olabilse de, COVID-19'un neden olduğu kalp hasarının çoğunlukla kalp kasındaki küçük kan damarlarını tıkayan çok küçük pıhtılardan kaynaklandığına inanılıyor. 

İnsan penisinde ise kan akışı kısıtlandığında hızla tıkanabilen küçük kan damarları bulunuyor. Bu, koronavirüs hastaları arasında ereksiyon bozukluğunu açıklasa da uzmanlara göre aradaki bağlantıyı belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. 

False