GeriDünya Beyaz Saray yeni Ankara büyükelçisini açıkladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyaz Saray yeni Ankara büyükelçisini açıkladı

Beyaz Saray yeni Ankara büyükelçisini açıkladı
refid:26544596 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Beyaz Saray, önümüzdeki ay görevinden ayrılacak Ricciardone’nin yerine yeni Ankara Büyükelçiliğine kimi istediğini açıkladı. Obama, beklenildiği gibi John Bass’in ismini Kongre’ye bildirirken, şimdi yeni Amerikan büyükelçisini Senato’da çok zorlu bir onay süreci bekliyor.

ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin bağımsızlık günü 4 Temmuz‘da vereceği resepsiyonun ardından görevinden ayrılıp Washington’a dönmeye hazırlanan Frank Ricciardone’nin ardından yeni Ankara Büyükelçisini en nihayet açıkladı. Ve Amerikan Dışişleri kaynaklarının Nisan’da Hürriyet’e doğruladığı gibi, Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry’nin özel kalem müdürü John Bass’in ABD’nin Türkiye’deki yeni misyon şefi olmasını Kongre’nin onayına sundu. Ancak başta hukukun üstünlüğü ve basın özgürlüğü sorunları olmak Türkiye’deki demokrasi tartışmalarına Amerikan Yönetimi’nin yeterince tepki vermediğini düşünen bazı senatörler nedeniyle Bass’i şimdi Amerikan Senatosu’nda çok zorlu bir onay süreci bekliyor. Öyle ki bazı kaynaklar, özellikle Cumhuriyetçi Parti üyelerinin Bass’in adaylığına veto koyabileceğini, bu nedenle ABD’nin Ankara’daki büyükelçilik makamının Ricciardone’nin ardından uzun süre boş kalabileceğini belirtiyorlar.

YENİ BÜYÜKELÇİ BASS'IN PROFİLİ

KERRY’YE ÇOK YAKIN

Obama, ABD’nin yeni Paraguay, Türkmenistan ve Guatemala büyükelçileriyle birlikte yaptığı duyuruda, aralarında Bass’in de olduğu yeni misyon şefleri için “Bu adam ve kadınların sıradışı biçimdeki bağlılıkları, onları Amerikan halkına verecekleri büyük hizmette yeni pozisyonlarına taşıdı. Bu Yönetim’de çalışmayı kabul etmiş olmalarına minnettarım ve gelecek aylar ve yıllarda onlarla çalışmayı dört gözle bekliyorum” dedi. Beyaz Saray, atamalarla ilgili yayınladığı duyuruda, New York’taki Syracuse Üniversitesi’nden mezun olan ve şu andaki görevi nedeniyle Dışişleri Bakanı Kerry ile çok yakın çalışan, her sabah Bakanlık’ta Kerry’nin yaptığı 8.30 toplantısına katılan Bass’in özgeçmişini ise şu şekilde verdi:

• Büyükelçi John Bass, 2012’den beri Dışişleri Bakanı Özel Kalem Müdürlüğü’nü yürüten bir Dışişleri kariyer mensubu.
• Daha önce 2009’dan 2012’ye kadar Gürcistan Büyükelçisi olarak hizmet verdi.
• 2008’den 2009’a kadar Bağdat Yeniden İnşa Takımı’nın lideriydi.
• 2005’ten 2008’e kadar, Dışişleri Bakanlığı Operasyonlar Merkezi direktörüydü.
• 2004’ten 2005’e kadar Başkan Yardımcısı’nın (Dick Cheney) özel danışmanı olarak görev yaptı.
• 2002’den 2004’e kadar İtalya’daki ABD Roma Büyükelçiliği’nin müsteşarıydı.
• Büyükelçi Bass, 1998’den 2001’e kadar ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın genel sekreter ve özel yardımcılığı görevini üstlendi.
• Ondan önce ise NATO masası yetkilisi ve Avrupa İşleri Bürosu’nda Belçika ve Hollanda masası sorumlusu olarak çalıştı.
• Büyükelçi Bass, İstihbarat ve Araştırma Bürosu’nda ve Belçika’nın Brüksel ve Antwerp, Çad’ın Ndjamena şehirlerinde yurtdışı görevler üstlendi.


RICCIARDIONE GİBİ OLABİLİR

ABD’nin Ankara’daki büyükelçilik ataması, 2010’da da büyük sorun olmuştu. Ve Mavi Marmara eyleminin yaşandığı, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde İran’a yönelik yaptırımlara “Hayır” oyu verdiği o sene, o dönemki Cumhuriyetçi Kansas Senatörü Sam Brownback, Beyaz Saray’ın Ankara’ya atamak istediği Frank Ricciardone’nin atamasına veto koymuştu. Bu nedenle Jim Jeffrey’nin 2010 Temmuz’unda ayrılmasında sonra Ankara’daki ABD Büyükelçilik koltuğu o sene 173 gün boş kalmış ve Obama, Ricciardone’yi Ankara’ya ancak Kongre’nin sene sonunda tatile girmesinden yararlanıp, Kongre’yi bu tür durumlarda bypass etme yetkisini kullanarak mola atamasıyla gönderebilmişti.

BÜYÜKELÇİSİZ DÖNEM

Kaynaklar, Türkiye’deki demokrasi sorunları dışında başta Suriye’deki radikal örgütlere Ankara’nın yaklaşımı, Türk-İsrail ilişkilerinde sağlanamayan normalleşme ve Türkiye’nin Çin’den almaya hazırlandığı füzelerin etkisiyle bu sefer de Semato’daki onay sürecinin çok zorlu geçeciğini belirtiyorlar. Ve Yönetim’in bu sorunlara rağmen Ankara’yla kurduğu yakın ilişkiyi eleştiren bazı Cumhuriyetçi senatörlerin Bass’in adaylığına da veto koyabileceği ihtimalinden bahsediyorlar. Senato’da Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında mola atamalarını engelleme konusunda varılan mutabakat uyarınca da, veto durumunda Ankara’daki ABD Büyükelçiliği koltuğunun yine uzun süre boş kalabileceğine vurgu yapıyorlar. Nisan’da sızan Bass’in isminin açıklanmasının bu yüzden gecikmiş olabileceği, Kongre’deki kaygıların giderilmesi için Suriye’deki El Kaide bağlantılı El Nusra’nın önceki gün Türkiye tarafından terör listesine alınmasının bu nedenle gerçekleşmiş olabileceği düşünülüyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle