GeriDünya Belge skandalı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belge skandalı

Başbakan Bülent Ecevit'in büyük ümitlerle katıldığı Nice Zirvesinin üçüncü gününde, Avrupa Birliği liderlerinin önüne sunulan gelecek içinde Türkiye yer almadı.

AB Türkiye hariç 12 aday ülkenin oy hakkı ve Avrupa Parlamentosu üye sayısını saptadı. Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, 'Türkiye farklı aday. Müzakerelere başlanmadı' dedi.

AVRUPA Birliği Nice zirvesinde geleceğini Türkiye'nin yer almadığı ve üye sayısını 12 aday ülkenin de katılmasıyla 27 olarak sınırlayan bir tablo üzerinde şekillendirdi.

Başbakan Bülent Ecevit'in ilk kez 'Avrupa ailesi' fotoğrafının içine girmesi ve Türk bayrağının bir AB zirvesinde yer almasının üzerinden daha iki gün geçmeden, geleceğini kağıt üstüne döken AB ülkeleri, Türkiye'nin aralarında yer almadığı ve sadece 12 aday ülkenin bulunduğu bir ufuk belirlediler ve ortaya skandal yaratan bir belge çıkardılar.

TÜRKİYE'NİN KONUMU

AB Dönem Başkanı sıfatıyla bir basın toplantısı düzenleyen Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Türkiye'ye belgede yer verilmemesini şöyle açıkladı: 'Türkiye'nin konumu diğer aday ülkelerden farklı. Çünkü diğer adaylarla üyelik müzakereleri başlamış bulunuyor. Türkiye farklı, özel ve ayrı bir duruma sahip. Helsinki'de Türkiye'ye adaylık statüsü tanındı ancak bildiğiniz gibi Türkiye ile üyelik müzakereleri henüz açılmadı.'

Dünkü görüşmelerde Fransa'nın diğer üye ülkelere sunduğu 'öneri paketi' ise Türkiye adına tam bir karamsar ortam yarattı. Üye ülke sayısı 27 olarak gösterilmesinin yanı sıra belgede 2010 yılı da vurgulandı. 2010 yılından itibaren AB'nin oluşumu kağıda döküldü. Türkiye'nin dışarıda tutulduğu bu belge, Türkiye'nin 2010 sonrası AB ailesinde yer alamayacağını gösterdi. Ancak dün öğleden sonra öneri yenilendi ve 2010 tarihi belgeden çıkarılarak, 'Üye sayısı 27'ye ulaştığında' ifadesi ile yetinildi.

Öneri belgesinde ayrıca, tüm üye ülkeler ile 12 aday ülkenin oy hakkı ve Avrupa Parlamentosu'ndaki sandalye sayısı saptandı. AB'nin 27 ülkeye ulaştığında AB Komisyonu'nun üye sayısının 27'den az olacağı vurgulandı.

ÜRKÜTMEME POLİTİKASI

Dün iki aşamalı olarak yenilenen belgelerin ortaya çıkması ve Türkiye'nin ikisinde de yer almaması, Nice zirvesindeki yabancı basın mensupları arasında da en çok konuşulan konu oldu. Ulusal heyetlerin yetkilileri, mevcut durumu 'Türkiye henüz tam üyelik müzakerelerine başlamadı. O nedenle belgede yer verilmedi' açıklamasını getirdiler.

Türkiye'nin belgeye girmesi halinde Almanya, Fransa gibi büyük ülkeler arasında yer alacağı, bunun da zaten sancılı geçen Nice zirvesindeki anlaşmayı daha da zorlaştıracağı yorumları yapıldı. Bir İtalyan yetkili, 'Belge tamamen üye ülkeleri ürkütmeme politikası üzerine kurulmuş' dedi. Yetkili, Türkiye'nin hem müzakerelere başlamamış bir ülke olduğunu, hem de oy hakkı ve Avrupa Parlamentosu üye sayısı gibi tabloda 'ürkütücü' rakamlarla yer alacağı düşünülerek bu belgenin hazırlandığı yorumunu yaptı.

AB Dönem Başkanı Fransa ise bu konuda bir açıklama yapacağını duyurdu. Bazı üye ülkelerin temsilcileri ise durumu 'skandal' olarak nitelediler. Ancak bu ülkelerin toplantıya bu görüşlerini hangi düzeyde taşıdığı belirlenemedi.

AB günah çıkartma modeliyle şekilleniyor

AB ülkeleri kurumsal reformlarla ilgili taslağı AB tarihinde ilk kez kullanılan ‘günah çıkartma’ yöntemi olarak adlandırılan bir metodla hazırladılar. Liderler bir papazın önünde içini dökmelerine benzer bir yöntemle konuları AB Dönem Başkanı olan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Fransa Başbakanı Lionel Jospin'le tartıştılar. Liderler teker teker gelerek Chirac ve Jospin'le başbaşa görüştüler. Bu görüşmelerin sonucu dün sabah liderler toplantısına Fransa tarafından ‘Öneri paketi’ olarak sunuldu. Ortaya çıkan sonuç Türkiye için çarpıcı oldu. Türkiye dışındaki tüm aday ülkeler, yeni Avrupa perspektifi içinde yer alırken, Ankara'nın adı belgede geçmedi.

İşte Türkiye'siz Avrupa

Fransa'nın önerisi olarak sunulan ve dün üzerinde bütün gün tartışılan taslak metin şöyle şekillendi:

AB üye sayısı 27'ye ulaştığında AB Komisyonu'nun üye sayısı sabitlenecek. Bu sayı kesinlikle 27'nin altında olacak. Bu sayı eşit rotasyonla değişecek.

AB Komisyonu Başkanının yetkileri genişletilecek.

2005 yılına kadar her üye ülkenin komisyonda bir temsilcisi olacak.

27 ülke sayısına ulaşacak olan AB'nin en yüksek oy hakkına 30 oyla Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya sahip oldu.

En az oy hakkı ise 3'er oyla Malta, Lüksemburg ve Kıbrıs Rum Kesimi'ne verildi.

Toplam oy sayısı 321 olacak ve nitelikli çoğunluk 231'e yani yüzde 71,9'a ayarlanacak.

Avrupa Parlamentosu'nda ise Almanya'ya 94 sandalye verildi. Diğer büyük ülkeler İngiltere, Fransa ve İtalya AP içinde 71 sandalye ile temsil edildi.

Küçük ülkeler Malta 4, Lüksemburg, Kıbrıs Rum Kesimi ve Estonya 6 sandalye hakkını elde ettiler.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False