GeriDünya Belçika'dan 5 yaşındaki çocuğa sınırdışı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belçika'dan 5 yaşındaki çocuğa sınırdışı

Belçika hükümeti, Kanada'da siyasi mülteci olarak bulunan annesinin yanına götürülmek üzere Brüksel'e getirilen 5 yaşındaki Kongolu kız çocuğu, 3 ay tutuklu bulundurduktan sonra, tek başına sınır dışı ederek ülkesine geri gönderdi.

Tabita Mubillanzila isimli çocuk, 18 Ağustos'ta, Hollanda'da ikamet eden amcası tarafından Brüksel'e getirilmiş, havaalanında gözaltına alınarak siyasi mültecilerin hapsedildikleri ''Kapalı Merkez''e gönderilmişti.

Kongolu çocuğu, vizesi olmadığı gerekçesiyle Kanada'ya göndermeyen Belçika, çeşitli ailelerin ve sivil toplum örgütlerinin girişimlerine rağmen, Tabita'nın serbest bırakılmasına izin vermedi.

Brüksel Mahkemesi, 16 Ekim'de, çocuğun Kapalı Merkez'den çıkarılması kararını verdi, ancak Savcılık bu karara itiraz etti. Tabita, ertesi gün, tek başına bir uçağa bindirilerek ülkesine geri gönderildi.

Olayı öğrenen Belçika basınının ve kamuoyunun sert tepkisi üzerinebir açıklama yapan Başbakan Guy Verhofstadt, konuyu Kanada Başbakanı Jean Chretien ile konuştuğunu, çocuğun, annesinin yanına gidebileceğini umduğunu bildirdi.

Belçika Başbakanlık Sözcüsü Miguel Chevalier, Tabita'nın Kongo'da emin ellerde olduğunu, Belçika Büyükelçiliği'nin de tanıdığı bir Kongoistihbarat servisi görevlisinin himayesinde bulunduğunu anlattı.

Belçika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Herman da, 3 ay tutuklu bulundurulduktan sonra tek başına uçağa bindirilerek sınır dışı edilen çocuğun dosyasının iyi bir şekilde sonuçlandırılması için girişimlerde bulunduklarını ileri sürdü.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False