GeriDünya Belarus'ta akılalmaz olay... Kırmızı beyaz ayakkabı ve çorap giyen kadına 7bin 500 TL'lik ceza!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belarus'ta akılalmaz olay... Kırmızı beyaz ayakkabı ve çorap giyen kadına 7bin 500 TL'lik ceza!

Belarus'ta akılalmaz olay... Kırmızı beyaz ayakkabı ve çorap giyen kadına 7bin 500 TL'lik ceza!

Belarus'ta yazın yapılan seçimlerde Devlet Başkanı Aleksender Lukaşenko galip gelmiş, ülkede bu sonucu kabul etmeyen muhalifler günlerce süren protestolar düzenlemişti. Ülkeden gelen akılalmaz habere göre Lukaşenko karşıtı muhaliflerin renklerini ayakkabıları ve çoraplarında kullanan kadına ceza kesildi.

Belarus’ta muhaliflerin rengi olarak bilinen ve yasaklanan kırmızı-beyaz renkli çorap ve ayakkabı giyen Natalia Sivtsova-Sedushkina, 650 pound ( yaklaşık 7 bin 500 TL) para cezasına çarptırıldı.

Belarus’un başkenti Minsk’te ilginç bir olay meydana geldi. Natalia Sivtsova-Sedushkina adlı kadın, kırmızı beyaz renkli giydiği çorap ve ayakkabı nedeniyle 650 pound (yaklaşık 7 bin 500 TL) para cezasına çarptırıldı. 

Yerel medya, Sivtsova-Sedushkina'nın aldığı cezanın nedeninin, ülkedeki muhaliflerin bayrak renklerini taşıyan çorap ve ayakkabı giymesi olduğunu aktardı.

POLİS TARAFINDAN ALIKONULDU

Sedushkina yerel medyaya yaptığı açıklamada, “Sanırım renklerden dolayı kolay fark edildim. Ancak bu bir ihlal mi? Sadece sakince yürüyordum. Kimseye dokunmadım ya da rahatsız etmedim” dedi.

Sedushkina, polis tarafından 3 saat boyunca alıkonduğunu ifade ederek para cezası verdiklerini belirtti.

Belarusta akılalmaz olay... Kırmızı beyaz ayakkabı ve çorap giyen kadına 7bin 500 TLlik ceza

Öte yandan, 1918'de tanıtılan ve 1990'ların başında kısa bir süre yeniden ortaya çıkan beyaz-kırmızı-beyaz bayrak, Belarus'taki muhalefet hareketi tarafından kullanılıyor.

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı kesin olmayan sonuca göre, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yüzde 80 oy alarak seçimin galibi olmuştu.

Açıklamanın ardından seçimin hileli yapıldığını iddia eden göstericiler sokaklara çıkarak protesto gösterilerine başlamış, ülke genelinde günlerce eylemler yapmışlardı.

Resmi rakamlara göre on binlerce kişinin katıldığı gösterilere muhalefet kaynakları 200 bin kişinin katıldığını iddia etmişti.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False