Bakan Çavuşoğlu'ndan Türkiye-Rusya-Suriye zirvesine ilişkin açıklama

Güncelleme Tarihi:

Bakan Çavuşoğlundan Türkiye-Rusya-Suriye zirvesine ilişkin açıklama
Oluşturulma Tarihi: Mart 08, 2023 12:37

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile düzenlediği ortak basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çavuşoğlu burada yaptığı açıklamada Türkiye-Rusya-Suriye zirvesi için hazırlıkların devam ettiğini belirtti ve toplantıya İran'ın katılması konusunda bir mahsur görmediklerini vurguladı.

Haberin Devamı

Konuşmasına, "Deprem meydana geldikten sonra Türkiye ile dayanışma gösteren ve acımızı paylaşan İran devletine ve İran halkına çok teşekkür ediyoruz. Çok sayıda uçakla insani yardım gönderdiler, çadır, battaniye ve canlı tespit cihazı gibi ihtiyaç duyulan birçok malzemeyi ülkemize gönderdiler. İranlı ekiplere özverili çalışmaları için çok teşekkür ediyorum. Adıyaman'da bir sahra hastanesi kuruldu onun için de teşekkür ediyorum." sözleri ile başlayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti;

"İkili konuları bölgesel meseleleri gerek yüz yüze gerek telefonda konuşuyoruz. Önümüzdeki dönemde ben de İran'ı ziyaret etmeyi planlıyorum. Bugün de bunları konuştuk. Özellikle ekonomi, ulaştırma, enerji konularını ele aldık.

Terör ortak bir tehdit, terörle mücadelede daha gayretli olmamız gerekiyor. Konsolosluk konuları vardı, bunları da değerlendirdik.

Haberin Devamı

Uluslararası meseleleri de değerlendirdik. Savaş maalesef devam ediyor. Bu savaşın bitmesi için üstümüze düşeni yapmamız gerekiyor. Nükleer anlaşmanın bir an önce imzalanmasında fayda görüyoruz Türkiye olarak.

İki komşu olarak var olan sorunları gidermek, ilişkilerimizi daha da geliştirmek için kararlıyız, mutabıkız. Bugünkü ziyaretleri için, deprem sonrası verdikleri tüm destek için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum."

SURİYE'YE İNSANİ YARDIMLAR

Açıklaması sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Çavuşoğlu, Suriye'ye yapılan deprem yardımları ile ilgili şunları söyledi;

"Deprem Türkiye'de 11 ilimizi etkiledi. Elbette Suriye'de de ciddi bir hasara yol açtı. Suriyeli kardeşlerimiz de vefat etti. Bir yandan kendi yaralarımızı sararken, Suriye'deki depremzedelere duyarsız kalmamız mümkün değildi. Yardımların Suriye'ye ulaştırılması için elimizden geleni yaptık. Cilvegözü sınır kapımız var. Bu kapıya ulaşan yollar deprem sebebi ile zarar gördÜ. Bunların kısa sürede tamir edilmesi için gerekli adımları attık. Şimdiye kadar BM'ye ait 475 TIR buradan geçti.

Suriye'ye yardım götürmek isteyen tüm uçaklara hava sahamızı da açtık. Sınır ötesi yardımlara ek olarak çizgi ötesi yardımlar konusunda da gerekli desteği verdik. Kilis'te açık olan iki sınır kapımızın insani yardımlar için kullanabileceğini söyledik."

TÜRKİYE-RUSYA-SURİYE ZİRVESİ, İRAN DA KATILACAK MI?

"Toplantı savunma bakanlarımızın ve istihbarat başkanlarımızın katıldığı toplantı 3'lü formatta gerçekleştirilmişti. Türkiye olarak İran'ın katılmasında bir mahsur görmüyoruz. Amaç bellidir. Hangi ülke katılmak ve katkı sağlamak isterse buna evet deriz. Ruslara da İran'ın katılmasında bir mahsur yok dedik.

Dışişleri bakanları zirvesi için çalışmalar devam ediyor. Ruslardan gelecek hafta hazırlık yapılması için bir toplantı teklifi geldi. Bu toplantıda Dışişleri bakanları toplantısının hazırlıkları yapılacak. Rusya'nın bu davetine katılacağız."
 

BAKMADAN GEÇME!