Avustralya’da Covid-19 vaka ve ölüm sayılarında rekor artış

Avustralya’da Covid-19 vaka ve ölüm sayılarında rekor artış

Avustralya’da son 24 saatte 744 kişiye yeni tip koronavirüs tanısı konuldu, 13 kişi yaşamını yitirdi. Bu rakamlar salgının başladığı tarihten bu yana bir günde kaydedilen en yüksek can kaybı ve vaka sayısı olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamı

Avustralya’da vaka sayıları ve can kaybının hızlı bir şekilde arttığı Victoria eyaletinde son 24 saatte 723, Yeni Güney Galler’de (NSW) 18, Queensland eyaletinde 3 kişi Covid-19'a yakalandı. Melbourne’da 13 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Bu rakamlar ülkede virüsün ilk ortaya çıktığı tarihten bu yana bir günde görülen en yüksek can kaybı ve vaka sayısı oldu.

COVİD-19 YASAKLARI VİCTORİA GENELİNE YAYILDI

Victoria Eyalet Başbakanı Daniel Andrews, Melbourne’da düzenlediği basın toplantısında, can kaybı ve vaka sayışlarında hızlı artışın yaşandığı eyalette, Melbourne ile sınırlı tutulan "geçerli nedenler dışında sokağa çıkma yasağı ve maske takma zorunluluğu"nun diğer şehirleri de kapsayacak şekilde genişletildiğini duyurdu.

Melbourne sınırlarında yoğunlaşan virüsün diğer kentlere de yayılmaması için yasakların uygulanacağı bölgeyi genişletmek zorunda kaldıklarını açıklayan Başbakan Andrews, "Nerede yaşarsanız yaşayın evden ayrıldığınızda yüzünüzü kapatmanız zorunludur. Bunun bazıları için büyük bir adım olacağını anlıyorum. Ancak yüzünüzü kapatarak toplumunuzu ve toplumunuzun sahip olduğu ekstra özgürlükleri koruyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Cumartesi gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek yasaklar kapsamında, "geçerli nedenler" olarak belirlenen "Egzersiz, okula veya işe gitmek, tıbbi bakım almak veya vermek, yiyecek ve diğer temel malzemeleri satın almak" için sokağa çıkanlar maske, atkı, eşarp veya bandana gibi malzemelerle ağız ve burunlarını kapatmak zorunda olacak.

Haberin Devamı

ÖLEN 13 KİŞİDEN 10’U YAŞLILAR EVİNDEN

Salgının başlamasından bu yana en fazla can kaybı ve vaka sayısıyla karşı karşıya kaldıklarını hatırlatan Başbakan Andrews, hayatını kaybeden 5’i kadın 13 kişiden 10’unun yaşlılar evinde kaldığını söyledi.

Artan can kayıpları ve vaka sayılarının virüsün ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirten ve vatandaşları kurallara uymaya davet eden Andrews, ‘‘Belirtiler varsa hemen test yaptırın ve bu süreçte evden çıkmayın. Eğer hastaysanız işe, alışverişe, ziyaretlere gidemezsiniz, insanların hayatlarını tehlikeye atıyorsunuz. Kuralları ihlal etmeye devam ederseniz vaka sayıları artacak.’’ uyarısında bulundu.

Yasakların ihlal edilmesi ihtimaline karşı Covid-19 testi pozitif çıkanların evlerinin askeri personel tarafından daha sıkı denetleneceğini hatırlatan Andrews, denetimler sırasında kuralları ihlal edenlere para cezası verileceğini sözlerine ekledi.

Haberin Devamı

Eyalette hayatını kaybedenlerin sayısı 105’e yükselirken, 5 bin 385 aktif vakadan 34’ü yoğun bakımda olmak üzere toplam 312 kişinin tedavileri çeşitli hastanelerde devam ediyor.

Victoria’da, "geçerli nedenler" haricinde sokağa çıkanlara 1652, söz konusu nedenlerle sokağa çıkıp da maske takmayanlara 200 Avustralya doları ceza veriliyor.

VİCTORİA’DAKİ EVSİZLERİN OTELLERDE KALIŞ SÜRESİ UZATILDI

Avustralya’nın Covid-19’dan en fazla etkilenen eyaleti konumuna gelen Victoria’da virüsün başlaması sonrasında otellere yerleştirilen evsizlerin, virüsten etkilenmemeleri için 2021 Nisan ayına kadar otellerde kalacağı açıklandı.

Haberin Devamı

Victoria Eyalet Hükümeti’nden yapılan açıklamada, otellerde ikamet ettirilen yaklaşık 2 bin evsize, uzatılan sürede devamlı ikamet edecekleri kalıcı konut sağlanacağı belirtildi.

AVUSTRALYA’DA COVİD-19’DAN CAN KAYBI 189’A YÜKSELDİ

Ülke genelinde 4 milyon 98 binden fazla test yapıldı, virüse yakalananların sayısı 16 bin 295’e, aktif vaka sayısı da 5 bin 977’ye çıktı.

Covid-19 teşhisi konulan 9 bin 619 kişi sağlığına kavuşurken virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 189’a yükseldi.

Yeni Zelanda’da son 24 saatte 1 kişiye Covid-19 tanısı konuldu

Haberin Devamı

Yeni Zelanda Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İrlanda’dan dönen 20 yaşlarındaki bir kadına yapılan Covid-19 testi pozitif çıktı.

Yeni vakayla birlikte ülkedeki toplam 24 aktif vakanın tamamının otellerde karantina altında olduğunu belirten Sağlık Bakanlığı, hastanelerde Covid-19'lu hasta bulunmadığını bildirdi.

Aldığı sıkı tedbirlerle virüsün toplum içindeki yayılmasını sıfırlamayı başaran Yeni Zelanda’da, virüse yakalanan 22 kişi hayatını kaybetmişti.

Haberle ilgili daha fazlası: