GeriDünya Avrupa'ya yakın markaj
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'ya yakın markaj

Avrupa Komisyonu'nun genişleme planı konusunda hazırladığı raporda Türkiye'ye yer vermemesinin yarattığı şaşkınlığı üzerinden atan Ankara, Avrupa Birliği'ni yakın markaja almak için harekete geçti.

Strasbourg'daki toplantıları takip eden AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu'ndaki TBMM heyeti, birliğe üye olacak aday ülkeler konusundaki son kararı Aralık ayında düzenlenecek AB hükümetler zirvesinin vereceğine dikkat çekti. Meclis heyeti bu toplantıya kadar Türkiye'nin durumunu değiştirmek için yoğun bir kampanya başlatma kararı aldı.

DSP milletvekili Mümtaz Soysal, ‘‘umutsuz değilim'' diyerek Avrupa Birliği içinde Türkiye'ye yakın devletler olduğunu, İtalya gibi Akdeniz ülkeleriyle yapılacak girişimlerle Türkiye'nin tam üye olabilecek ülkeler arasına girebileceğini kaydetti. Soysal, ABD'nin bu konuda AB'ye baskı yapacağına yönelik haberler duyduğuna da dikkat çekerek, bunun ‘‘geri tepeceğini'' savundu.

Bu arada, Avrupa Parlamentosu dün yeni Türk hükümetine yönelik ‘‘çağrı'' niteliği taşıyan bir karar aldı. Kararda, insan hakları alanında reformların bir an evvel hayata geçirilmesi, Kürt sorununa siyasi çözüm aranması ve Kıbrıs'da kalıcı bir çözüm için Türk hükümetinin aktif olarak çaba göstermesi istendi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False