GeriDünya Avrupa'da yanardağ kaosu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  59
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'da yanardağ kaosu

Avrupa'da yanardağ kaosu
refid:14438590 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İzlanda'da patlayan yanardağ Avrupa genelinde hava trafiğini felç etti. Ortaya çıkan kül bulutu sebebiyle binlerce uçuş iptal olurken, 17 ülke hava sahasının tamamını veya tamamına yakınını kapattı. THY 14 ülkeye uçuşlarını karşılıklı olarak iptal ederken, Marmaris'te de hava trafiğinde yaşanan kaos nedeniyle ülkesine dönemeyen 3 bin 800 turist mahsur kaldı.

 

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA "YANARDAĞ" İŞKENCESİ / FOTO GALERİ

HAVAALANINDA YANARDAĞ EZİYETİ / WEB TV

HAVAALANLARINA YANARDAĞ ENGELİ / WEB TV     

YÜZBİNLERCE YOLCU PERİŞAN OLDU - FOTO GALERİ

İzlanda'daki yanardağda meydana gelen ikinci patlamanın ardından ortaya çıkan kül bulutunun görüş mesafesini engellemesi yüzünden başta Kuzey Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede hava trafiği olumsuz etkileniyor.   

Yetkililer tarafından sabah saatleri itibarıyla yapılan açıklamada, uçuşlarda en az 24 saat daha sorunlar yaşanacağı belirtildi. Şu ana kadar Avrupa çapında 6 binden fazla uçuş iptal edildi. Gün sonuna kadar bu rakamın 17 bine ulaşması bekleniyor.

İzlanda'daki yanardağın patlaması sonucu ortaya çıkan kül bulutları nedeniyle Polonya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Litvanya, Letonya, Estonya, Belçika, Hollanda, Bulgaristan, Finlandiya, Fransa, Almanya, Slovakya, Avusturya, İsviçre ve Macaristan'ın hava sahalarının tamamı veya tamamına yakını kapatıldı. Romanya'da da ülkenin kuzeybatı hava sahası ulaşıma kapatıldı. 

Rus meteoroloji kurumu, İzlanda'dan gelen volkanik kül bulutunun bu sabah Moskova'ya yaklaştığını belirtirken, İspanya'da da birçok uçuşun iptal olduğu bildirildi. İrlanda, İsveç ve Norveç ise kısmen uçuşları başlattı.

Bu arada BM'nin Irak'a 1990'da uygulamaya başladığı ambargodan bu yana yapılacak ilk Bağdat-Londra ticari uçuşunun yarın veya Pazar gününe kadar ertelendiği belirtildi.

İzlanda'da patlayan volkanın kül bulutu, ABD ziyaretinden Berlin'e dönmekte olan Almanya Başbakanı Angela Merkel'in uçağının Portekiz'in başkenti Lizbon'a inmesine neden oldu.

THY 14 ÜLKEYE UÇAMIYOR

Türk Hava Yolları (THY) ve diğer hava yolu şirketlerinin İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan İngiltere, İrlanda, Norveç, İzlanda, İskoçya, Finlandiya, İsveç, Letonya, Danimarka, Hollanda, Belçika, Polonya, Almanya ve Fransa'ya yapılacak uçak seferleri de karşılıklı iptal edildi.

THY, yolcuların hava alanına gelmeden önce uçuşlarla ilgili bilgi almasını istedi. Yolcular, bilet satış ofisleri ve Türk Hava Yolları'nın 444 0 849 numaralı çağrı merkezinden bilgi alabilir.

TÜRKİYE'DEKİ TURİSTLERİ VURDU

Marmaris'teki turistler de kül bulutunun yarattığı kaostan etkilendi. İngiltere hava sahasındaki kül yüzünden Marmaris'ten ülkelerine dönmek isteyen 3 bin 800 İngiliz turist mahsur kaldı.

Doğan Haber Ajansı'na konuşan Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz, İzlanda'da yanardağ patlaması nedeniyle uçuşların iptal edilmesi sonucu Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde tatillerini tamamlayan 3 bin 800 İngiliz turisti bir günlüğüne ücretsiz olarak otellerde misafir ettiklerini belirtti.

Yanardağ patlamasından ardından başta İngiltere olmak üzere Kuzey Avrupa ülkelerindeki hava ulaşımının durması nedeniyle, Antalya'dan bu ülkelere yapılacak karşılıklı 20 sefer iptal edildi. Sefer iptalleri nedeniyle yaklaşık 4 bin Kuzey Avrupalı turist Antalya'da kaldı.

Antalya'da kalan turistlerin, otellerinden havalimanına transferlerinin gerçekleşmeden iptallerin duyurulduğu açıklandı. Sefer iptalleri ile ilgili bir yolcunun bile mağdur edilmediğini belirten yetkililer, “Sadece tatilleri bir kaç gün daha uzadı. Tur operatörleri aracılığıyla seferler açıldığında yolcular bilgilendirilecek” dedi.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA "YANARDAĞ" İŞKENCESİ

Yanardağ patlaması nedeniyle iptal edilen uçak seferleri hızla artarken, iptaller yolcular için ızdıraba dönüşüyor.

Havayolu şirketleri iptal edilen seferlerden sonra yolcuları otellere yerleştirmeye çalışıyor. Biletlerini değiştirmek isteyen ve otel için bekleyen yolcular bankolarda uzun kuyruklar oluşturdu.

Beklemekten sıkılan yolcular çoluk çocuk yerlere serilirken, yabancı uyruklu bazı yolcular ise iptallerin İstanbul'u gezmek için kendilerine fırsat olduğunu söyledi.

DHA'nın bildirdiğine göre, karşılıklı olarak iptal edilen uçak seferleri şunlar: Londra, Frankfurt, Varşova, Birmingham, Göteborg, Kopenhag, Helsinki, Paris, Berlin, Stokholm, Hamburg, Düsseldorf, Amsterdam, Stutgart, Brüksel, Münich, Riga,Nurnberg, Oslo, Köln, Mançester, Honnover, Varşova.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ UYARDI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İzlanda'daki volkanın püskürttüğü küllerin gökten yağmaya başlaması durumunda Avrupalılara evden çıkmamaları uyarısında bulundu.

DSÖ sözcüsü David Epstein, kül bulutunun ne gibi bir zarar vereceğini tam  olarak bilmediklerini belirtmekle birlikte, mikroskobik külün solunması durumunda akciğerlere ulaşabileceğini ve solunum yoluyla ilgili problemlere yol  açabileceğini söyledi. Külün, astım ve solunum yolu hastalıkları bulunanları daha fazla etkileyeceği belirtildi.

Epstein, bulutun bugün itibarıyla atmosferin üst kısımlarında kaldığını, ancak durumun yakından takip edildiğini söyledi. İzlanda'nın güneyindeki kırsal  kesimlerde ise külün yere indiği bildirildi.

KAÇİNSKİ'NİN CENAZESİ ERTELENMEYECEK

Rusya'da trajik bir uçak kazasında hayatını kaybeden Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczysnki'nin ailesinin, Pazar günü yapılması planlanan cenaze töreninin tarihini değiştirmek istemediği bildirildi.

Polonya Devlet Başkanlığı yetkilisi Jacek Sasin, gazetecilere yaptığı  açıklamada, Kaczysnki'nin ailesinin, cenaze töreninin hiçbir koşul altında  ertelenmesini istemediğini söyledi.

İzlanda'daki yanardağ patlamasıyla oluşan ve Avrupa hava trafiğini neredeyse felç eden kül bulutunun töreni etkilemesi ve katılımcıların gelişini  engellemesi halinde cenazenin ertelenme ihtimalinin gündeme gelebileceği bildirilmişti.

Cenaze töreni için Cumartesi ve Pazar günü, aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve ABD Başkanı Barack Obama'nın da bulunduğu çok sayıda liderin Polonya'ya gelmesi bekleniyor.

İzlanda'daki yanardağ, 1821 yılından sonra yaklaşık 200 yıllık sessizliğin ardından 20 Mart'ta patlamıştı. Yanardağ dün tekrar patladı.

İzlanda'nın güneyinde, altındaki volkanik oluşumun 190 yıl sonra harekete geçtiği Eyyafyallayöküll buzulu, ülkenin beşinci büyük buzulu. Buzulun altındaki volkan, İzlanda'nın 9'uncu yüzyılda kurulmasından bu yana 5 kez patladı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle