Avrupa'da Ebola paniği

Güncelleme Tarihi:

Avrupada Ebola paniği
Oluşturulma Tarihi: Ekim 08, 2014 12:53

Afrika dışında ilk Ebola virüsü bulaşma vakasının ardından Avrupa tam anlamıyla alarma geçti. Avrupalı liderler, virüsün Avrupa'da yayılması ihtimaline karşılık acil durum önlemlerini artırdı.

Haberin Devamı

Ebola hastası İspanyol rahip Manuel Garcia Viejo'yu tedavi ettiği sırada Madridli hemşire Teresa Romero'ya virüs bulaştığının tespit edilmesinin ardından İspanya'da tam bir panik havası hakim. Sadece Madrid'de, hemşirenin kocası ve yakın zamanda Nijerya'ya gitmiş olan bir mühendis karantinaya alınırken 52 kişi de gözlem altında tutuluyor.

KÖPEĞİ ÖLDÜRÜLECEK
Öte yandan Madrid Belediyesi, hemşirenin köpeğini öldürme kararı aldı. Hemşirenin eşi Javier L. R., Excalibur adlı köpeğini kurtarmak için sosyal medyada kampanya başlatırken, Madrid Veterinerlik Okulu Başkanı Felipe Vilas “Risk alamayız” dedi. Şu ana kadar Ebola virüsü ve köpekler üzerinde fazla araştırma bulunmadığını kaydeden Felipe Vilas, ancak Ebola hastasının köpekle teması olduğunu ve risk alınamayacağını söyledi. Vilas’ın görüşünü dikkate alan Madrid Belediyesi, köpeğin öldürüleceğini ve sahipleri izin vermezse onların da mahkemeye verileceğini duyurdu.

'KÖPEĞİ BIRAKALIM BAKANI İTLAF EDELİM'
Ünlü İspanyol yazar Arturo Perez-Reverte ise Ebola şüphesiyle öldürülecek olan köpek yerine Sağlık Bakanı’nı itlaf etmeyi teklif etti. İspanya’da en çok satan romanların yazarı Perez Reverte, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Köpeği müşahede altına almayı ve bakanı itlaf etmeyi teklif ediyorum. Böylesi çok daha iyi” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Yazarın bu tweet'i kısa sürede 23 binden fazla kullanıcı tarafından paylaşıldı ve “İspanyolların sağlığına zararlı biri varsa o da bakandır, o yüzden onu itlaf etmek gerekir.” gibi mesajlarla destek gördü.

Ülkede tam bir panik havası yaşanırken İspanyol hükümeti sükunet çağrısında bulundu. Muhalefetin, söz konusu hemşireye nasıl virüs bulaştığı konusunun aydınlatılması çağrılarına karşılık Başbakan Mariano Rajoy, sağlık kurumlara yönelik tüm eleştirilere ve öfkeye "şeffaflıkla" yanıt vereceklerine söz verdi.

NORVEÇLİ DOKTOR KARANTİNAYA ALINDI
Norbeç'te ise Oslo Üniversitesi Hastanesi, salı günü saat 11.00 sıralarında ambulans uçakla Sieerra Leone’den getirilen Ebola hastası Norveçli doktorun, özel bir bölümde karantina altına alındığı ve hastalığın ilk aşamasında olduğunu açıkladı.

Haberin Devamı

Yapılan açıklamada hastanın yakınlarıyla konuşabildiği belirtildi. Enfeksiyon bölümü başkanı Dag Kvale, hastanın çok iyi şartlar altında bakıldığını belirterek, şöyle denildi:

"Söz konusu kadın doktor hastalığın ilk aşamasında. Bugün hastaneye gelir gelmez tedavisi başladı. Şansından, erken test edilerek hastalık erken tespit edilmiş. Aksi takdirde daha tehlikeli olurdu. Bölgeden uzaklaştırılması da erken gerçekleştirildi. Gecikme olsa ise hayatını kaybedebilirdi."

Oslo Üniversitesi Hastanesi Direktörü Cahtrine M. Lofthus, hastanın tedavisi yanı sıra yakınları, tedaviye katılan hastane personeli ve hastane çevresindeki insanların sağlığı ile de çok yakından ilgilendiklerini söyledi. Ebola hastasının yattığı bölümün büyük cam ve ışıklı, hava yoluyla hastalığı başkalarına geçirmeyecek şekilde olduğu bildirildi. Norveç Sınır Tanımayan Doktorlar Birliği, pazartesi günü söz konusu doktorun Ebola’ye yakalandığını açıklamıştı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!