Avrupa’ya Doğulu başkan

Güncelleme Tarihi:

Avrupa’ya Doğulu başkan
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 15, 2009 00:00

Tarihin en renkli Avrupa Parlamentosu, “Türk dostu” bir Polonyalı’nın başkanlığında çalışmalara başladı. Ülkesinin en popüler siyasetçilerinden olan Polonya eski başbakanı Buzek, eski ‘Demir Perde’nin ardından gelen ilk AP başkanı. Leh siyasetçi, “gelişmiş” Batı Avrupa ile “geri kalmış” Doğu Avrupa arasındaki “sanal duvarı” yıkmayı hedefliyor.

Haberin Devamı

POLONYA eski başbakanı Jerzy Buzek, 713 parlamenterin 555’inin oyunu alarak Avrupa Parlamentosu’nun yeni başkanı oldu. Buzek’in en yakın rakibi olan, Komünistlerin adayı İsveçli Eva-Britt Svensson ise 89 oyda kaldı.

736 parlamenterin bulunduğu AP’de en büyük grubu, 265 sandalyeyle Hıristiyan Demokratların Avrupa Halk Partisi oluşturuyor. Buzek de Hıristiyan Demokratlar tarafından AP başkanlığına aday gösterilmişti. Buzek yaklaşık beş yıldan bu yana Avrupa parlamenteri olarak görev yapıyor. 

Avrupa değişebilir

Buzek, seçiminin, “Avrupa’nın değişebileceğini gösteren bir karar” olduğunu söyledi. “Bir zamanlar özgür bir Polonya’nın parlamentosunda yer almayı umardım. Bugün AP başkanıyım. İşte bunu hayal bile etmemiştim” diyen Buzek, Strasbourg’daki AP vekillerinin ayakta alkışladığı sözlerini şöyle tamamladı:
“Beni seçtiğiniz için teşekkür ederim. Bu benim için hem müthiş bir sınav, hem de büyük bir onur. Sizi hayalkırıklığına uğratmamak için herşeyi yapacağım. Artık Doğu, Batı değil, tek Avrupa var. Hepimiz Avrupa’nın inşası için çalışıyoruz.”

Haberin Devamı

Polonya Dışişleri Bakanı Radek Sikorski, Varşova’da yaptığı açıklamada, Buzek’in zaferinin, “AB’nin eski ve yeni üyeleri arasındaki ayrılıkların aşıldığını simgelediğini” söyledi. AP liderleri de, bu seçimin, “Avrupa’daki Doğu-Batı ayrımına nihai bir deva olduğunu” belirttiler.

Partisine inat Türkiye dostu

69 yaşındaki Jerzy Buzek’in üyesi olduğu Hrıstiyan Demokrat Grubu, Türkiye’ye “imtiyazlı ortaklık” sunulmasını destekliyor. Buzek ise tam üyelik yanlısı. Nitekim geçen hafta, “Kendi partimde de Türkiye’nin AB üyeliğini destekledim ve sözcülüğünü yaptım. Türkiye’nin AB üyeliği için adeta Ankara’nın avukatlığını yaptım. Bir Polonyalı olarak AB’nin genişlemesini ve Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyorum” demişti. 
Çoğunluğu Katolik Polonya’da, Protestan bir kimya profesörü olan Buzek, 1980’lerde Dayanışma (Solidarnosc) adlı meşhur anti-komünist hareket içinde yer aldı. Yasaklanan işçi sendikasının aktif bir üyesi olarak yeraltında da faaliyet gösterdi. Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından siyasette hızla yükseldi. 
Buzek, 1997-2001 yılları arasında başbakanlık yaptı. Son anketlere göre, yüzde 58’lik halk desteğiyle, ülkeyi özgürlüğe taşıyan eski devlet başkanı Lech Walesa’dan bile popüler.

Haberin Devamı

En kadınsı veen renkli AP

4-7 Haziran seçimlerinin ardından oluşan yeni meclis, son yılların en “dişi” Avrupa Parlamentosu. 736 vekilin yüzde 35’i kadın. Bu oran, bir önceki dönemde yüzde 31, 1979’daki ilk seçimlerin ardından ise yüzde 16 olarak gerçekleşmişti.

 En dikkat çekici adaylardan biri olan Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu’nun kızı Elena (29) da dün göreve başladı. Bir süre mankenlik yapan Elena, dün AP Başkanı için oy verdi.

Buzek’inaktris kızı Agata

Buzek’in kızı da en az kendisi kadar ünlü. 33 yaşındaki Agata Buzek, Roman Polanski ve Andrzej Wajda gibi ünlü yönetmenlerle çalışan başarılı bir aktris. Agata, bir filmde çırılçıplak görüldüğü sahneyle tartışma yaratmıştı. Buzek’in eşi Ludgarda ise bir kimyager.

Haberin Devamı

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin gözünden düşünce AP’ye “sürgüne” gönderilen eski bakan Rachida Dati de dün iş başı yaptı. Dati yine medyanın ilgi odağıydı.

Haberle ilgili daha fazlası: