GeriDünya Avrupa Adalet Divanı: Müşterinin telif ihlalinden işletmeci sorumlu değil
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa Adalet Divanı: Müşterinin telif ihlalinden işletmeci sorumlu değil

Avrupa Adalet Divanı: Müşterinin telif ihlalinden işletmeci sorumlu değil
Abone Olgoogle-news

Avrupa Adalet Divanı, ücretsiz kablosuz ağ bağlantısı olan işletmelerin, müşterilerinin yol açabileceği telif hakkı ihlallerinden sorumlu olmadığı kararını aldı.

AVRUPA Birliği’nin (AB) en yüksek mahkemesi olan ve Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı, kablosuz ağ bağlantısı (WİFİ) bulunan kafe türü işletmelerin, müşterilerin internet kullanımlarından ve telif hakkı ihlallerinden ortaya çıkabilecek davalarda sorumlu olmadıklarına karar verdi. Karara göre, müşterilerine ücretsiz kablosuz ağ bağlantısı imkanı sunan işletme sahipleri, müşterilerin telif hakkı ihlallerinden sorumlu tutulamıyor. Ancak, bu işletmelerin internet ağlarını şifreyle koruyarak, yaşanabilecek olası ihlalleri de önlemeleri gerekiyor. 

SONY DAVA AÇMIŞTI

Bu dava, 2010 yılında Münih’te ses ve ışık sistemleri satan bir dükkanın sahibi Tobias McFadden’in işletmesindeki ücretsiz internet bağlantısıyla bir müşterinin, telif hakkı Sony Müzik Almanya’ya ait olan bir albümü indirmesiyle başlamıştı. Sony Müzik, sorumluluğu olduğu gerekçesiyle internet bağlantısının sahibi olan McFadden’a dava açmıştı. Tobias McFadden savunmasında, albümü indirmediğini, bir müşterisinin telif hakkı ihlalinde bulunduğunu belirtmişti.
Avrupa Adalet Divanı, McFadden’in bu durumda bir yasal sorumluluğu olmadığına ve işletmenin ücretsiz internet sunmasının ise bir bilişim toplumu hizmeti olduğu yönünde karar vermiş oldu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle