GeriDünya Avrupa Adalet Divanı FUEN’i haklı buldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa Adalet Divanı FUEN’i haklı buldu

Avrupa Adalet Divanı FUEN’i haklı buldu
Abone Olgoogle-news

Avrupa Adalet Divanı, 1 milyon imza ile başvuran Avrupa Milletleri Federal Birliği’nin (FUEN) Azınlık Kurtarma Paketi’ni rededen AB Komisyonu kararını haksız buldu.

FUEN, AB Komisyonu’na ulusal azınlıkların haklarının korunması ve garanti altına alınması için AB çapında bir korunma mekanizması oluşturulması başvurusunda bulunmuştu. AB Komisyonu, FUEN’in 1 milyon imza ile yaptığı başvuruyu reddetmiş, FUEN de bunun üzerine Avrupa Adalet Divanı’na başvurmuştu. Avrupa Adalet Divanı, AB Komisyonu’nun verdiği kararı hukuksuız buldu. Divan, AB Komisyonu’nun yetkisi dışına çıktığına hükmetti.

HAK VERİLMEZ ALINIR

Adalet Divanı’nın kararını değerlendiren FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habipoğlu, şöyle dedi:
“Avrupa’da yaşayan ulusal azınlıklar açısından önemli bir zafer niteliğinde olan kararı büyük bir sevinçle karşılıyoruz. ‘Hak verilmez, alınır’ düşüncesini savunarak derin bir hukuksal değerlendirmenin ardından yaptığımız başvuru sonucunda mahkeme bizleri haklı buldu. FUEN olarak ulusal azınlıkların haklarının korunması ve garanti altına alınması için AB çapında bir korunma mekanizması oluşturması konusunda başlatmak istediğimiz girişim konusunda AB Komisyonu ciddi bir inceleme yaparak yeni bir karar almak zorunda. Bu karar ile Avrupa’da ulusal azınlıkların korunması konusunu ciddi bir biçimde AB’nin gündemine taşınmış olacak. Ulusal azınlıklar için Avrupa’da bir korunma mekanizması teşekküllü için FUEN olarak mücadele etmeye devam edeceğiz.”

1949 YILINDA KURULDU

1949 yılında kurulan ve genel merkezi Almanya’nın Flensburg kentinde bulunan FUEN, 33 Avrupa ülkesinden 99 üyesi bulunuyor. Avrupa’da 400’ün üzerinde azınlık bulunuyor. Batı Trakya Türk Azınlığı, Rodos Türk Azınlığı, Karaçay Balkar Türk topluluğu, Ahıska Türkleri, Kırım Türkleri, Kosova ve Bulgar Türkleri  de Avrupa Milletleri Federal Birliği FUEN’in üyeleri arasında bulunuyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle