Atom bombası kullanmam İran ve K. Kore hariç

Atom bombası kullanmam İran ve K. Kore hariç

Nobel Barış Ödülü sahibi ABD Başkanı Obama, ülkesinin gelecek 10 yılda uygulayacağı yeni nükleer silah stratejisini açıkladı. Buna göre ABD, biyolojik ve kimyasal saldırıya uğraması halinde bile atom bombasına başvurmayacak. Ancak İran ve Kuzey Kore istisna.

Haberin Devamı

HAFTAYA Washington’da düzenlenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde 40’ın üzerinde ülkenin liderini ağırlayacak olan ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin önümüzdeki 10 yıllık dönemde izleyeceği nükleer stratejiyi dün New York Times Gazetesi’ne açıkladı. Cumhuriyetçilerin “ülkeyi zayıflatıyor” diye topa tuttuğu plana göre Obama, ABD’nin nükleer silah kullanma koşullarını azaltıyor. İşte planın ana hatları:
* Planın öncelikli hedefi, dünyayı nükleer silahlardan arındırmak. ABD, nükleer strateji değişikliğini, diğer ülkelere bu telkinde bulunabilmek için yapıyor.
* Değişikliğin kökeninde ise ABD’nin milli güvenlik stratejisini değiştirmesi var. Tehdit odağı Rusya, Çin gibi nükleer güce sahip ülkelerden terörist organizasyonlara kaydırıldığından nükleer kapasite de önemini yitiriyor.
* Obama ABD’yi büyük bir taahhüdün altına sokuyor. Uğrayacağı biyolojik veya kimyasal bir silah saldırıda dahi, nükleer güce sahip olmayan bir ülkeye karşı nükleer güç kullanmayacağını açıklıyor.
Amaç caydırıcılığı artırmak
* Planın iki büyük istisnası var. Terörist organizasyonların yanına eklenen, haydut devletler sınıfındaki İran ve Kuzey Kore. Caydırıcılık yaratmak için Obama bu iki ülkeye nükleer silah kullanımını kolaylaştırıyor.
* Uzun vadede ABD nükleer silahları tartışma gündeminden tamamen çıkarmaya hazırlanıyor. Nükleer bomba kadar yok edici olmayan ancak yine de caydırıcı olabilen yeni üretilmiş konvansiyonel silahlara yönelmeye hazırlanıyor.
* Nihai hedef ise bundan tam 1 yıl önce, 5 Nisan 2009’da Obama’nın Prag’da söyledikleri oluyor. O gün, “Soğuk Savaş bitti ama binlerce nükleer silah hâlâ duruyor. Bunları azaltmaya başlayarak, nükleer silahsız bir dünya yaratacağız” demişti. Başladı.

9 ülkede nükleer silah var

Haberin Devamı

ARAŞTIRMALARA göre nükleer bomba teknolojisi, aslında tarih boyunca dünyada sadece bir kez icat edildi. Ancak bugün 9 üyeli bir kulübe dönüşen nükleer güce sahip ülkeler, casusluk ya da sızdırma yoluyla bu bilgiyi aralarında dolaştırdı. 9 nükleer ülkeden 5’i, BM Daimi Temsilciliği’ni de yürüten ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa. Gayriresmi olarak nükleer silaha sahip olan diğer 4 ülke ise Hindistan, Pakistan, K.Kore ve İsrail. ABD’ye ait nükleer silahları bulunduran 5 ülke ise Türkiye,
Almanya, Hollanda, Belçika ve İtalya.

Haberle ilgili daha fazlası: