GeriDünya Assange serbest
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Assange serbest

Assange serbest
refid:16531989 ilişkili resim dosyası

İki kadına tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklanan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, Londra'daki Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi'nde bugün yapılan duruşmada kefaletle serbest bırakıldı.

MAHKEMEYE BÖYLE GETİRİLDİ

Mahkemenin serbest bırakma için öne sürdüğü koşullar arasında ev hapsi, elektronik kelepçe takılması ve pasaportunu iade etmesi yer alıyor. BBC, 200 bin sterlini (315 bin dolar) kefalet olmak üzere mahkemeye toplam 240 bin sterlinlik (380 bin dolar) bir teminat bırakması gerektiğini bildirdi.

Mahkeme kararına göre, saat 10.00 ile 14.00 ve 22.00 ile 02.00 arası sokağa çıkamayacak olan Assange'ın, ayrıca her gün saat 18.00'de polis merkezine yerini bildirmesi gerekiyor.

Assange'ın İsveç'e iadesi konusunda yapılan talep de mahkemenin bugün almış olduğu kararla reddedilmiş oldu.

AFP haber ajansı ve Guardian gazetesi, Assange'ın avukatına dayandırdıkları haberlerinde İsveçli müdahillerin temyiz başvurusunda bulunmayacağını bildirdi. Ancak daha sonra karar değiştiren İsveçli makamlar, davayı temyize götürmeye karar verdiler.

'Bay Sızıntı', temyiz duruşmasına kadar yani iki gün daha gözaltında kalacak.

ÜNLÜ İSİMLER KEFİL OLDU

Assange'ın kefaletle serbest bırakılmasının görüşüldüğü duruşmaya, "Bay Sızıntı"nın annesi Christine Assange da katıldı. Ayrıca Assange'a destek olmak amacıyla İngiliz yönetmen Ken Loach, ABD’li belgesel yönetmeni Michael Moore, Mick Jagger’ın eşi Bianca Jagger ve İngiliz sosyetesinin önde gelen isimlerinden Jemima Khan gibi birçok ünlü isim de duruşmada hazır bulundu. Bu isimler aynı zamanda Assange'ın serbest bırakılması için kefil olmuştu.

Basının içeri alınmadığı duruşma, sosyal paylaşım sitelerinde katılımcılar tarafından adeta canlı yayınlandı. Kararın açıklanmasının ardından mahkeme içinde ve dışında alkış seslerinin duyulduğu bildirildi.

Duruşma başlamadan saatler önce mahkemeye getirilen Assange'ı, avukatları Mark Stephens ve Geoffrey Robertson savundu. Mahkemenin önünde ise çok sayıda gazeteci ve protestocu bulunuyor.

Assange'ın duruşma için hapishane aracıyla mahkemeye getirilişi sırasında foto muhabirleri de "Bay Sızıntı"yı görüntülemek için birbiriyle yarıştı.

BİR SONRAKİ DURUŞMA OCAK'TA

Londra'da geçen hafta gözaltına alınan Assange, hemen ardından Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi'ne çıkarılmıştı. Mahkeme, Assange'ın kefaletle serbest bırakılması talebini reddetmiş, gözaltı durumunun devamına karar vermişti.

Assange yaklaşık bir haftadır Londra'daki Wandsworth Cezaevi'nde tutuluyordu. Assange'ın yargılanmasına 11 Ocak'ta devam edilecek.

İsveç, Assange'ı iki kadına tecavüz etmekle suçluyor ve iadesini talep ediyor. Assange ise iddiaları reddediyor ve İsveç'e iadesini önlemek için mücadele edeceğini söylüyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False