Geri Dünya Arap ülkelerinden Yemen’e hava saldırısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arap ülkelerinden Yemen’e hava saldırısı

Arap ülkelerinden Yemen’e hava saldırısı
refid:28557021 ilişkili resim dosyası

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkeleri, Yemen’de Şii Ensarullah Hareketi’nin (Husiler) ilerleyişini durdurmak için askeri müdahalede bulundu. Operasyona 100 savaş uçağı ve 150 bin asker ile katılan Suudi Arabistan, 10 ülkeden oluşan koalisyonun, kayıplara karışan Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi’yi desteklemek için harekete geçtiğini açıkladı. Hadi'yi El Kaide'yle mücadelede önemli bir müttefik olarak gören ABD de operasyona lojistik yardım ve istihbarat desteği yaptığını duyurdu. Türkiye başlatılan askeri harekata destek verdiğini açıkladı.

Yemen’de Şii Husilerden oluşan Ensarullah Hareketi’nin başkent Sana’nın ardından Taiz ile liman kenti Aden’i de ele geçirmesi ve Cumhurbaşkanı Hadi’nin Aden’i terk ederek kayıplara karışmasının ardından Suudi Arabistan Yemen’e hava saldırısı düzenledi. Gece saatlerinde kameraların karşısına geçen Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Abdül bin Ahmet el Cubeyir, dört Körfez ülkesinin de aralarında bulunduğu 10 ülkenin operasyona katıldığını söyledi. Ülke ismi belirtmeyen Büyükelçi operasyondan önce ABD’ye danıştıklarını ancak Washington yönetiminin Yemen’e yönelik saldırıya katılmadığını söyledi.

Arap ülkelerinden Yemen’e hava saldırısı YEMEN BÖLGEYİ GENİŞ ÇAPLI BİR SAVAŞA SÜRÜKLER Mİ?

“Radikal gruplarla başa çıkabilmek için Yemen hükümetini desteklemek gerekiyor” diyen el Cubeyir, kayıplara karışan Cumhurbaşkanı Hadi’yi desteklediklerini ve Husi hedeflerini vurduklarını açıkladı.

OPERASYONU PRENS YÖNETİYOR
Suudi Arabistan'ın müttefik Arap ülkeleriyle birlikte başlattığı "Kararlı fırtına" isimli operasyon Suudi Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Salman'ın yönetiminde devam ediyor.

Arap ülkelerinden Yemen’e hava saldırısı

Prens Salman'ın başkent Riyad'da operasyonun yürütüldüğü komuta merkezinde çekilen fotoğrafları basına servis edildi.

Arap ülkelerinden Yemen’e hava saldırısı

TÜRK DIŞİŞLERİ'NDEN YEMEN UYARISI

Arap ülkelerinden Yemen’e hava saldırısı

100 SAVAŞ UÇAĞI VE 150 BİN ASKER
Dubai merkezli El Arabiya televizyonu, Suudi Arabistan'ın Yemen'deki Şii Husilere yönelik operasyona 100 savaş uçağı ve 150 bin asker ile katıldığını bildirdi.

Al Arabiya'nın haberinde, Suudi Arabistan'ın yanı sıra Mısır, Fas, Ürdün, Sudan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn'in de operasyona destek verdiği, Mısır, Pakistan, Ürdün ve Sudan'ın olası bir kara harekatına hazır oldukları belirtildi.

MISIR'DAN YEMEN OPERASYONUNA TAM DESTEK

Arap ülkelerinden Yemen’e hava saldırısı

EN AZ 25 SİVİL ÖLDÜ
Operasyonda, Sana'daki Daylami hava üssündeki uçaksavar bataryaları ile dört savaş uçağının etkisiz hale getirildiği, Sana'nın güneyindeki Husilere ait askeri kampların da vurulduğu ifade edildi.

Arap ülkelerinden Yemen’e hava saldırısı

AFP'ye konuşan bir sivil savunma kaynağı, Suudi Arabistan'ın Sana'daki hava saldırılarında en az 13 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi. Kaynak, yedi evin yıkılmasına neden olan saldırılarda ölenler arasında kadın ve çocukların da olduğunu, enkaz altında başka kişilerin de olabileceğini belirtti.

Anadolu Ajansı ise sivil can kaybını 25 olarak duyurdu. Husilere ait el Mesire televizyonu Sana'daki tüm sağlık personelinin acilen hastanelere gelip görev başında olmalarını istedi.

Operasyon sürerken, Hadi'ye bağlı güçlerin Aden'deki uluslararası havalimanının kontrolünü tekrar ele geçirdiği bildirildi.

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA: DESTEKLİYORUZ

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada askeri harekatın desteklendiği belirtildi. Yazılı açıklamada "Seçimle işbaşına gelmiş meşru Cumhurbaşkanı Hadi'nin talebi üzerine, Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri başta olmak üzere bölge ülkelerinden oluşan bir koalisyon gücü tarafından Hutilere karşı başlatılan ve ülkemize Suudi Arabistan tarafından önceden bilgisi verilen askeri harekatı destekliyor; bu harekatın ülkede ortaya çıkan iç savaş ve kaos tehlikesinin önlenmesine ve meşru devlet otoritesinin ihya edilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz" denildi.

Arap ülkelerinden Yemen’e hava saldırısı

"İRAN'A İZİN VERMEYİZ"
Suudi uçaklarının Sana’yı bombaladığı belirtilirken, Büyükelçi El Cubeyir, kara operasyonun da sinyalini verdi. Cubeyir ilerleyen dakikalarda Suudi Arabistan ordusunun başka varlıklarının da harekete geçebileceğini söyledi.

Dün Husilerin Aden’de ilerleyerek havaalanını kontrol altına almalarının ardından Suudi Arabistan sınıra asker yığmıştı. Suudi Arabistan daha önce İran’ı Ensarullah Hareketi üzerinden Yemen’i kontrol altına almaya çalışmakla suçlayarak “buna izin vermeyeceğiz” açıklaması yapmıştı.

Yemen sınırına dev bir duvar ören ve Kızıl Deniz’deki donanma üssünü takviye eden Suudi Arabistan, Yemen saldırısını da BM’nin ve Arap Birliği’nin Hadi yönetimini destekleyen kararlarına dayandırdı.

"HADİ UMMAN'DA" İDDİASI
Husi yanlısı bir televizyon kanalı, Hadi'nin Umman'a kaçtığını iddia etti. Umman, Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi'ne (KİK) üye olmasına karşın operasyona destek vermemişti.

Yemen Dışişleri Bakanı Riyad Yasin Abdullah Arap Birliği’ni Husilere müdahale etmeye çağırırken, Devlet Başkanı Hadi’nin ülkeyi terk ettiği iddialarını yalanlamıştı. Hadi'nin Reuters'a konuşan bir yardımcısı, Aden'deki konutundan ayrılan Yemen liderinin yine bu kentteki üssünde olduğunu söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de saldırıdan hemen önce Hadi’nin Aden’deki konutundan kaçtığını doğrulamış ve Husilerin ilerleyişini ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirmişti.

Arap ülkelerinden Yemen’e hava saldırısı

ABD'DEN LOJİSTİK VE İSTİHBARAT DESTEĞİ
ABD, Başkan Barack Obama’nın emri doğrultusunda Yemen’e askeri operasyon düzenleyen ülkelere lojistik yardım ve istihbarat desteğinin sağlandığını duyurdu.

Beyaz Saray, Suudi Arabistan ile KİK üyelerinin Yemen’e yönelik düzenlediği askeri operasyon konusunda yazılı açıklama yaptı. Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan imzasıyla yapılan açıklamada, ABD yönetimin Husilerin seçilmiş hükümete yönelik askeri eylemlerini sert bir şekilde kınadığı bildirildi.

Arap ülkelerinden Yemen’e hava saldırısı

İRAN, YEMEN'DEKİ OPERASYONU KINADI
İran Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin gece Yemen'de Husilere karşı başlattığı hava operasyonunu kınadı ve bunun "tehlikeli bir adım" olduğunu belirtti. İran resmi haber ajansının bildirdiğine göre açıklamada, Yemen'e yapılan bütün askeri müdahalenin derhal sonlandırılması istendi. Suudi Arabistan'ın saldırısının barışçıl çözüme ulaşılmasına engel olduğu belirtilirken müdahalenin, Yemen'deki krizi daha da karmaşık hale getirdiği ifade edildi.

HUSİLERDEN TEPKİ
Ensarullah Hareketi, Yemen’e Suudi müdahalesi başlamadan hemen önce, dış müdahale isteyen Hadi’ye tepki gösterdi. Katar televizyonu El Cezire’ye konuşan Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed el-Buheyti böyle bir hamlenin kaosa neden olacağını söyledi. Ensarullah Hareketi, Hadi’nin kendilerine karşı savaşta “Halk Komiteleri” adı altında El Kaide’nin Yemen kolu olan Ensaru’ş- Şeria’yı kullandığını iddia ediyor.

Yemen’in devrik lideri Ali Abdullah Salih’in emrindeki güçlerin de Ensarullah’la birlikte halefi Hadi’ye karşı savaştırdığı belirtiliyor.

Suudi Arabistan ordusu, 2011’de Kral Halife yönetimine karşı isyanların patlak verdiği Bahreyn’e de müdahale etmişti.

HADİ, ABD İÇİN KİLİT ÖNEME SAHİP
Yemen'de Eylül ayından bu yana başkent Sana'nın kontrolü Husilerdeydi. Ocak ayında Sana'daki cumhurbaşkanlığı sarayını ve birçok hükümet binasını basarak ele geçiren silahlı Husi milisler, ABD'nin El Kaide'yle mücadelede önemli bir müttefik olarak gördüğü Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve Halid Mahfuz Bahhah'ı istifaya zorlamıştı.

İran destekli Husilerin ev hapsinde tuttuğu Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi geçen ay Sana'dan kaçarak, ülkenin güneyindeki Aden kentine gitmişti.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False