GeriDünya Arap ülkelerinden ortak ordu kararı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arap ülkelerinden ortak ordu kararı

Arap ülkelerinden ortak ordu kararı
refid:28567401 ilişkili resim dosyası

Arap dışişleri bakanları, ortak bir Arap ordusu kurulması konusunda prensipte anlaştı. Söz konusu oluşum, gerçekleşmesi halinde, Birleşmiş Milletler ve NATO'dan sonra dünyanın üçüncü birleşik ordusu olacak.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi, Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi'nin Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde düzenlediği toplantının ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Dışişleri bakanlarının, "Ortak Arap Gücü" kurularak Arap ulusal güvenliğinin sağlanmasını öngören karar tasarısını onayladığını dile getiren Arabi, tasarı üzerinde Eylül 2014'ten bu yana çalışıldığını belirtti.

Arabi ayrıca, tasarının, Arap liderlerinin cumartesi günü Şarm eş-Şeyh'te bir araya geleceği toplantıda görüşülmesi için sunulduğunu ifade etti.

Arap Birliği bir süredir oluşturmayı tartıştığı ortak Arap ordusu fikrini, Yemen'deki Şii Husi ilerleyişi sonrasında hayata geçirmeye karar verdi.

Oluşturulacak ortak gücün görevi, "terörle ve terör örgütlerinin faaliyetleri ile mücadele için acil müdahale etme, barışın korunması çalışmalarına destek verme, insani yardım faaliyetlerinin ve sivillerin güvenliğini sağlamanın yanı sıra güvenliği koruma ve Arap ülkeleri arasında karşılıklı bilgi paylaşımı konusunda işbirliği" olacak.

Arap ülkelerinden ortak ordu kararı İran’ı Yemen’de vurdular

KARA OPERASYONU İÇİN PLAN YOK

Yemen'deki Husi milislere karşı dün hava saldırıları başlatan Suudi Arabistan, kara operasyonu için henüz planlama yapmadıklarını açıkladı.

Operasyonun ardından düzenlenen ilk basın toplantısında konuşan Tuğgeneral Ahmed Asseri, "Ama gerek duyulursa Suudi kara birlikleri ile dost ve kardeş ülkeler herhangi bir saldırıyı püskürtmeye hazır olacaktır." dedi.

Ordu sözcüsü, Riyad'da düzenlediği basın toplantısında, harekât süresince zayiatın olmadığını, havalanan bütün uçakların sağ salim üslerine döndüklerini kaydetti.

Arap ülkelerinden ortak ordu kararı Yemen'de İran ve Suudi Arabistan savaşır mı?

Arap ülkelerinden ortak ordu kararı YEMEN BÖLGEYİ GENİŞ ÇAPLI BİR SAVAŞA SÜRÜKLER Mİ?

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False