GeriDünya AP’de ‘Türkiye ile müzakereleri dondurun’ çağrısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AP’de ‘Türkiye ile müzakereleri dondurun’ çağrısı

AP’de ‘Türkiye ile müzakereleri dondurun’ çağrısı
Abone Olgoogle-news

AVRUPA Parlamentosu (AP), Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki müzakerelerin geleceğinin ele alındığı bir oturum düzenledi.

Konunun gündeme gelmesini sağlayan AP’nin ikinci büyük grubu Sosyalistler ve Demokratlar’ın (S&D), ‘Türkiye’de hükümet hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygı yoluna dönene dek’ müzakerelerin dondurulması yönündeki yaklaşımına, eskiden Türkiye’nin üyeliğine destek verenler de dâhil olmak üzere, tüm gruplar destek verdi.

OYLAMA YARIN

Grupların üzerinde anlaşacağı ortak metin temelinde yarın yapılacak oylama öncesinde düzenlenen oturumda söz alanların neredeyse tamamı AB ülkelerine müzakerelerin dondurulması çağrısında bulunurken AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, müzakerelerin sona ermesi halinde her iki tarafın da ‘kaybeden’ durumuna düşeceği uyarısında bulundu.

HER İKİ TARAF DA KAYBEDER

Türkiye’de endişe verici gelişmelerin listesinin uzun olduğunu belirten Mogherini, “Türkiye ile ilişkilerimiz dönüm noktasında çünkü Türkiye’nin kendisi dönüm noktasında” dedi. Müzakere sürecinin birçok alanda önemli sonuçlar doğurduğunu söyleyen Mogherini, “Türkiye’nin demokrasisini en etkili biçimde güçlendirmenin en iyi yolunun Türkiye’yle angajmana girmek, kanalları açık tutmak olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı. AB ve Türkiye’nin birlikte yapabileceği çok şey olduğunun altını çizen Mogherini, “Eğer müzakere süreci sona ererse her iki tarafın da kendisini kaybeden-kaybeden senaryosuyla karşı karşıya bulacağına inanıyorum” dedi.İdam cezası, AB’nin tüm kurumları açısından kırmızı çizgi olmayı sürdürüyor.

BAĞLAYICI DEĞİL

Müzakerelerin geleceği konusunda yetkisi olmayan AP, ‘geçici dondurma’ çağrısının AB ülkeleri tarafından hayata geçirilmesini umuyor. Mevcut sinyaller ise bu beklentiyi havada bırakacak yönde. AB Komisyonu’nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, “Üye ülkeler bu derece sert önlemler almaya hazır değil. Türkiye’yle daha fazla angajmana odaklanmış durumdalar” dedi. Hahn, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ibaret olmadığını vurgulayarak, “Burada 80 milyon kişiden bahsediyoruz” diye konuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle