GeriDünya Anladım ki kamuoyu artık iyi karşılamıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anladım ki kamuoyu artık iyi karşılamıyor

 Anladım ki kamuoyu artık iyi karşılamıyor
Abone Olgoogle-news

Fransa’da, ailesi hakkındaki suiistimal iddialarıyla gündeme gelen merkez sağın cumhurbaşkanı adayı François Fillon adaylıktan çekilmeyeceğini açıkladı. Eşi ve iki oğluna kendisine danışmanlık yaptırdığı için özür dileyen Fillon, sadece bir şartla adaylıktan çekilebileceğini söyledi.

FRANÇOİS Fillon, eşi ve çocuklarının Meclis ve Senatoda danışman sıfatıyla çalışmaları konusunda kendisine yöneltilen suçlamaları yanıtladı. Hakkındaki suçlamaların “siyasi suikast ve linç girişimine” dönüştüğünü ileri süren Fillon, “Ben ve ailem yasa dışı hiçbir şey yapmadık. Adaylıktan çekilmem söz konusu değil. Ben ön seçimle seçmenlerin oyuyla aday oldum. Adaylığım devam ediyor ve yarından (bugün) itibaren seçim kampanyasını başlatıyorum” dedi.Eşinin hiç çalışmadan maaş aldığı suçlamasının temelsiz ve haksız olduğunu söyleyen Fillon, eşi Penelope’un milletvekili sıfatıyla yaptığı çalışmalara danışmanı olarak aktif bir şekilde katkı verdiğini ve aldığı maaşı sonuna kadar hak ettiğini belirtti.  

EĞER HAKKIMDA SORUŞTURMA AÇILIRSA...

Parlamenterlerin yakınlarının danışman sıfatıyla çalışmasının kamuoyunda artık iyi karşılanmadığını anladığını ifade eden Fillon, şöyle devam etti: “Fransa’da parlamenterlerin yakın akrabalarını danışman olarak çalıştırması yıllardır sürüyor ancak bunun artık iyi karşılanmadığı görülüyor. Ben eşim ve çocuklarımla çalışmaya öncelik vermiştim ancak bunun bir güvensizlik yarattığı görülüyor. Bu bir hataydı ve ben bu yüzden özür dilerim. Ben üç yıl önce ailemle çalışmaya son verdim.”Fillon, bir soru üzerine, hakkında dava açılması halinde adaylıktan çekileceğini söyledi.      

ANKETLER GÖRÜŞÜMÜ DEĞİŞTİRMEZ

Hakkındaki suçlamaların ardından anketlerde popülaritesinin düştüğünün hatırlatılması üzerine Fillon, merkez sağın aday adayları ile ilgili yarış öncesi anketlerde kendisine şans tanınmadığını hatırlattı ve “Anketler görüşümü değiştirmeyecek. Ben seçimlerde adayım ve bu yarışı kazanmak için adaylığım sürecek” dedi.Hakkında suçlamalarla ilgili savcılığa ifade verdiğini kaydeden Fillon, eşi ve çocuklarına ödenen maaşlar ve mal varlığı ile ilgili bir listeyi internette kamuoyu ile paylaşacağını söyledi. Ailesine ödenen paraların medyada abartıldığını iddia eden Fillon, senatör olarak 2005 ve 2007 yılları arasında  görev yaptığı dönemde iki çocuğunun kişi başına 3’er bin euro maaş aldığını, karısının ise 15 yıl boyunca kendisinin milletvekilli  danışmanı olarak ayda 3 bin 677 euro maaş aldığını belirtti.

İDDİALARA GÖRE 1 MİLYON EUROYA YAKIN

Ulusal Mali Suçlar Savcılığı, Fillon’un eşinin sekiz yıl süreyle mecliste hiç çalışmadan ‘danışman’ sıfatıyla 900 bin euro maaş aldığı ve siyasetçinin iki çocuğunun senatoda iki yıl süreyle hiç çalışmadan yine ‘danışman’ sıfatıyla 84 bin euro maaş aldığı suçlaması üzerine ön soruşturma başlatmıştı. Savcılığın talimatı üzerine geçen hafta Meclis’te arama yapan polis, Senato’dan da danışman olarak çalıştığı iddia edilen çocuklarla ilgili belgeleri talep etmişti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle