GeriDünya Ankara’ya ültimatom iddiası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara’ya ültimatom iddiası

Ankara’ya ültimatom iddiası
refid:15569650 ilişkili resim dosyası

Financial Times Gazetesi’ne göre, ABD Başkanı Obama geçen haziranda Toronto’da buluştuğu Başbakan Erdoğan’a Türkiye’nin İran ve İsrail’e yönelik pozisyonunu değiştirmediği sürece silah satışının zora gireceği uyarısı yaptı. Ancak Beyaz Saray’dan sabah saatlerinde yapılan açıklamada bu yöndeki iddialar yalanlandı.

DAVUTOĞLU'NDAN ÜLTİMATOM AÇIKLAMASI

İngiliz Financial Times gazetesi manşetine taşıdığı haberde ABD Başkanı Barack Obama’nın Başbakan Tayyip Erdoğan’a yönelik uyarısını üst düzey bir Amerikalı yetkilinin ağzından yayınladı.

Söz konusu yetkili, “Başkan, Erdoğan’a Türkiye’nin bazı hareketlerinin Tepe’de (Amerikan Kongresi) Türkiye’nin güvenilir bir müttefik olup olmadığı yönünde soru işaretleri yarattığını söyledi. Bunun anlamı şu: Türkiye’nin bizden bazı talepleri, örneğin PKK ile savaşmak için istediği bazı silahları Kongre’den geçirmek bizim için daha zor olacak” dedi.

Jet yalanlama geldi

Amerikalı yetkili, Türkiye’nin İran’a yönelik yaptırımlara verdiği olumsuz oyu hatırlatarak, “Obama, Erdoğan’a ‘Türkler BM oylamasında bir müttefik gibi davranmadı’ dedi. Ankara’dan ayrıca Gazze’de Mavi Marmara gemisine yönelik kanlı baskın konusunda İsrail’e yönelik söylemini yumuşatmasını istedi” sözlerini kullandı. Beyaz Saray Financial Times’ın iddiasını sabah saatlerinde yalanladı. Beyaz Saray Sözcüsü Bill Burton, İngiliz gazetesinde çıkan haberleri kast ederek “Bunların nereden çıktığını bilmiyorum” dedi. Burton, bununla birlikte Obama’nın Başbakan Erdoğan ile 10 gün kadar önce konuştuklarını ve iki liderin İran, Mavi Marmara baskını ve diğer konuları ele aldıklarını söyledi ve “Türklerle bir diyalog mevcut ancak bu türden bir ültimatom verilmemiştir” ifadesini kullandı.

Başbakan Tayyip Erdoğan dün akşam katıldığı bir TV programında ABD yönetiminin Türkiye’ye uyarı verdiği iddiasıyla ilgili soru üzerine şunları söyledi: “ABD Türkiye ilişkileri tarihin zirvesindedir. Biz aramızda gayet sıcak ifadeler kullanırız. Bana arkadaşım der. Silah alışverişinde bazı sıkıntılar kendi ülkelerin iç sorunlarıdır. Biz insansız hava aracını kendimiz üretir hale geldik. Türkiye bir cazibe merkezi haline geldi. Ben bununla da gurur duyuyorum.”

Kimse Türkiye’yi parmak sallayarak uyaramaz

Bakü yolunda Gül, yanında oturan Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na dönerek, “Böyle bir şey yok. Bütün gelişmeler bana raporlanıyor. Böyle bir şey yok.” dedi ve ekledi:
“O devirler geçmişte kaldı. Kimse artık Türkiye’yi öyle parmağını sallayarak uyaramaz. Türkiye bugün barış için aktif rol oynayan bir ülke konumundadır. Bunu yadırgıyor olabilirler.”

Hedefi bulup saldırıyor

Gazete uyarının Türkiye’nin Reaper insansız hava aracı almak istediği sırada geldiğine işaret etti. Uzun saatler havada kalan, yüksek irtifada seyreden bu uzaktan kumandalı uçaklar, “avcı-katil” olarak biliniyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False