Almanya’dan Türkiye’ye propaganda uyarısı

Güncelleme Tarihi:

Almanya’dan Türkiye’ye propaganda uyarısı
Oluşturulma Tarihi: Ocak 18, 2023 07:00

Almanya Dışişleri Bakanlığı, AK Partili milletvekili Mustafa Açıkgöz’ün Neuss kentindeki konuşması üzerine, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’i bakanlığa çağırarak uyarıda bulundu.

Haberin Devamı

Türk büyükelçi ile görüşmede kendisine, “Kışkırtma ve nefret söylemine Almanya’da yer olmadığı hatırlatılarak, benzer etkinliklerin tekrar etmemesinin istendiği” ifade edildi. İki ülke, geçmiş yıllardaki seçimler öncesinde de benzer propaganda etkinlikleri yüzünden karşı karşıya gelmişti. Milletvekili Açıkgöz konuşmasında, PKK ve FETÖ destekçilerini “yok etme” tehdidinde bulunmuş, “Onlara Türkiye’de yaşam hakkı tanımadığımız gibi Almanya’da da tanımayacağız” demişti.

TWITTER’DAN AÇIKLAMA

AK Parti milletvekilinin bu sözleri “nefret suçu” kapsamında değerlendirilirken, hakkında suç duyurusunda bulunulması da istendi. Konuya dair Alman Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Kin ve kışkırtıcı konuşmaların Almanya’da yeri yoktur” denilerek, yabancı ülkelerin seçim kampanyalarının izne tabi olduğunun hatırlatıldığı belirtildi. Paylaşımda, “Şayet Türk temsilciler oyunun kurallarına uymazsa bunu (izni) gözden geçireceğiz” ifadesine yer verildi.

BAKMADAN GEÇME!