Almanya'dan skandal tahliye: Dev kargo uçağı Kabil'den sadece 7 kişiyle havalandı!

Almanyadan skandal tahliye: Dev kargo uçağı Kabilden sadece 7 kişiyle havalandı

Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmesi ve ülke yönetimini ele geçirmesiyle başlayan iç karışıklık ve kaos ortamı devam ediyor. Tüm dünyanın gözü ise ülkeden kaçmak isteyen Afgan vatandaşlarının göz yaşartan mücadelesinde. Afganistan'da Kabil havalimanında yaşanan inanılmaz görüntülerin arasında Almanya'nın sadece 7 kişiyi alarak ülkeden ayrılan uçağı ise adeta infial yarattı.

Haberin Devamı

Almanya'nın, Afganistan'ın başkenti Kabil'e gönderdiği A400 tipi askeri kargo uçağına sadece 7 kişiyi almasına sosyal medyada büyük tepki gösterildi.

Almanya'nın tanınmış sanatçılarından Igor Levit, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bu felaket karşısında, uçağı insanlarla doldurmamak, kıyaslanamaz bir şekilde insanlık dışı. Bu utanç verici. Savaşın ne olduğunu anlamayan sorumlular. Söyleyecek söz bulamıyorum. Yedi kişi sadece yedi. Çünkü diğerleri listede değildi." ifadelerini kullanarak Almanya'nın tahliye operasyonundaki başarısızlığına tepki gösterdi.

Gazeteci Hasnain Kazim da "Merhaba Federal Ordu, inme şansınız olan Kabil'den yedi, sadece yedi kişiyi mi kurtardınız? Listenizde sadece bu insanlar olduğu için mi? Ciddi misiniz?" sorularını sorarak tahliye operasyonunu eleştirdi.

Almanyadan skandal tahliye: Dev kargo uçağı Kabilden sadece 7 kişiyle havalandı

Haberin Devamı

Başka bir sosyal medya kullanıcısı da "Boş bir uçakta yedi kişi. Diğerleri listede değildi. Avrupa Birliği'nin insanlığı budur. Bunlar sizin Hristiyan değerlerinizdir." ifadelerine yer vererek sert tepki gösterdi.

Öte yanında Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kabil'den sadece 7 kişi tahliye edilebildiği ifade edilerek buna gerekçe olarak havalimanına gelen yolların tehlikeli olması ve tahliye edilecek kişilerin havalimanına ulaşamaması gösterildi.

Almanyadan skandal tahliye: Dev kargo uçağı Kabilden sadece 7 kişiyle havalandı

Açıklamada, tahliyelerin devam etmesi için yoğun çaba harcanmaya devam edileceği vurgulandı.

Alman yetkililerin tahliye operasyonu başarısızlığının ardından bir sonraki uçakta 135 kişi kapasiteli A400 uçağına 200 kişi almayı hedeflediği öğrenildi.

 ALMAN MEDYASINDAN BÜYÜK TEPKİ

Almanya'nın haziranda Alman ordusuna ait bira ve şarapları Afganistan’dan çıkardığı, ancak Alman hükümetinin Alman askerlerine yardımcı olan Afgan yerel personelini ülkeden tahliye edemediği belirtildi.

Bild gazetesinin haberinde, "Bira ve şarap çıkarıldı- yerel personel kalıyor" başlığıyla verdiği haberde, "Alkol için taşıma kapasitesi vardı ancak Afganistan'daki yerel personel için yok." değerlendirmesinde bulunuldu.

Haberde, Almanya'nın Afganistan'dan çıkmaya hazırlandığı haziran başında Alman ordusuna ait 65 bin bira kutusunu ve 340 şarap şişesini ülkeden çıkardığı anımsatıldı.

Bu durum zamanlama açısından bir rastlantı olsa da Alman hükümetinin, Afganistan'da yıllarca Almanya için çalışan ve hayatlarını riske atan insanlara verdiği önceliği gösterdiği aktarılan haberde, "Alman hükümeti için onlar bira kutularından daha az değerliler." ifadesi kullanıldı.

Haberin Devamı

ALMANYA CUMHURBAŞKANI'NDAN TAHLİYE AÇIKLAMASI

Öte yandan Almanya cumhurbaşkanı  Frank-Walter Steinmeier, Afganistan'daki son durumla ilgili açıklama yaparak Kabil Havalimanı'ndaki görüntüleri eleştirdi. 

Binlerce Afgan vatandaşının ülkeden kaçabilmek için toplandığı Kabil Havalimanı'ndaki kaos görüntülerinin ''Batı için utanç verici'' olduğunu ifade eden Steinmeier ''Kabil'deki çaresizlik görüntüleri Batı dünyası için utanç vericidir. Afganistan'da bir insanlık dramı yaşanıyor ve bunda hepimizin sorumluluğu var.'' açıklamasını yaptı.