Almanya'da kadınların yüzde 40'ı şiddet görüyor

Almanya'daki Birlik 90/Yeşiller Partisi'nin Eşbaşkanı Claudia Roth, Almanya'daki kadınların yüzde 40'ının şiddete maruz kaldığını söyledi.

Haberin Devamı

Roth, Berlin Eyalet Meclisinde Hatun Sürücü cinayetinin konu edildiği ”Crime: Berlin” isimli belgesel filmin gösteriminden sonra düzenlenen açık oturumda, “Almanya'daki kadınların yüzde 40'ı şiddete maruz kalıyor. Bu oran göçmenler arasında biraz daha fazla” dedi.

Roth, kadınlara uygulanan şiddetin hangi kültürden ve dinden gelirse gelsin kabul edilemeyeceğini, bu konuda çocukluktan itibaren bir bilincin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Almanlar tarafından işlenen aile içi cinayetlerin medyada “aile trajedisi” ve “trajedi” gibi kavramlarla izah edildiğini söyleyen Roth, konu göçmenler olduğunda medyanın bu tür cinayetleri genele mal etme eğilimi içine girdiğini ifade etti.
Açık oturumda konuşan "Crime: Berlin" filminin yönetmen yardımcısı Canan Turan, Sürücü cinayeti yüzünden medyada uyum tartışmaları yapıldığını belirtti ve bu tartışmalarda yapılan genellemeleri eleştirdi.

Berlin Eyalet Meclisi Yeşiller milletvekili Bilkay Öney'in yönettiği açık oturuma, sosyal pedagog Semih Kneip ve Yeşiller'in Berlin eyaleti kadın politikaları sözcüsü Anja Kofbinger de konuşmacı olarak katıldı.

Haberin Devamı

Hatun Sürücü (23), 7 Şubat 2005 tarihinde Berlin'in Tempelhof semtinde 19 yaşındaki kardeşi Ayhan Sürücü tarafından sokak ortasında geleneklere aykırı yaşadığı gerekçesiyle öldürülmüş ve Ayhan Sürücü gençlik yasaları uyarınca 9 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Haberle ilgili daha fazlası: