Almanya Pegida'ya geçit vermedi

Almanya Pegidaya geçit vermedi

Göçmen ve İslam karşıtı PEGIDA’nın Almanya genelinde düzenlediği eylemler, PEGIDA karşıtı gösterilerin gölgesinde kaldı. Eylemlerin yapıldığı en önemli kentlerden biri olan Köln’de tarihi Katedral, PEGIDA’yı protesto etmek için karartıldı.

Haberin Devamı

Yabancı düşmanı ‘Batı’nın İslamlaştırılmasına Karşı Yurtsever Avrupa’nın (PEGIDA) Almanya’nın çeşitli kentlerinde gösteriler düzenledi. Ancak PEGIDA karşıtlarının gösterilerinin daha kalabalık olduğu dikkat çekti. PEGIDA Köln’de yürüyüşü iptal etmek zorunda kaldı. Ekim ayında Dresden’de 300 kişiyle başlayan PEGIDA’nın düzenlediği ‘Biz Halkız’ eylemleri, dün Berlin, Köln ve Stuttgart’a sıçrarken, göçmen dernekleri, Türk ve Alman sol grupları PEGIDA’yı protesto etmek için sokaklara çıktı.

KATEDRAL KARARDI

Köln’deki adıyla KÖGIDA eylemine 500 kişi katılırken, karşıt göstericilerin sayısı 2 bine ulaştı. Polis olay çıkmaması için iki grubu çemberle birbirinden ayırdı. Öte yandan, Köln Başpiskoposluğu, İslam karşıtı PEGIDA’yı protesto etmek için, gösteri boyunca Köln Katedrali’ni kararttı. İlerleyen saatlerde PEGIDA taraftarları Katedral’e doğru yürüyüşlerini ise iptal etti. Berlin’de ise ‘BEGIDA’ adıyla düzenlenen gösteride eylemciler, toplu halde Brandenburg Kapısı’na kadar yürümeyi planlıyordu ancak karşıt göstericiler tarafından durduruldular. Berlin’de PEGIDA karşıtı gösteriye 5 bin kadar kişinin katıldığı, BEGIDA göstericilerinin sayısının ise 300 civarında olduğu kaydedildi. PEGIDA eylemine binlerce kişinin katıldığı Dresden, en yoğun katılımın kaydedildiği şehir olarak dikkat çekti. Stuttgart’ta binlerce kişi PEGIDA karşıtı gösterilere katıldı. Hamburg’da da PEGIDA adını ti’ye alarak kendilerini ‘TEGIDA - Hoşgörülü Avrupalılar Batı’nın Aptallaştırılmasına Karşı’ olarak tanımlayan ırkçı karşıtlarının düzenlediği hoşgörü mitingine 4 binden fazla kişi katıldı.

Haberin Devamı


Köln’de PEGIDA’yı protesto etmek için toplanan kalabalık Türk ve Alman bayrakları taşıdı.
Dresden’deki PEGIDA’nın düzenlediği eyleme binlerce kişi katıldı.

Haberle ilgili daha fazlası: