GeriDünya Almanya Merkel sonrasını konuşuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya Merkel sonrasını konuşuyor

Almanya Merkel sonrasını konuşuyor
refid:15030913 ilişkili resim dosyası

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Hür Demokratlar'la (FDP) kurduğu koalisyon hükümeti daha 8'inci ayına girmeden çökme tehlikesiyle karşı karşıya. Alman basını, sanki Merkel-Westerwelle hükümeti çökmüş gibi daha şimdiden yeni koalisyon senaryolarını tartışmaya başladı. Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise Merkel'le yeni bir koalisyon hükümetine sıcak bakmadığını şimdiden açıkladı. Bu durumda erken bir genel seçim bile gündeme gelebilir.

Almanya'da Hristiyan Birlik Partisi (CDU) ile Hür Demokratlar'ın koalisyon hükümeti içinde uyumlu çalışmadıkları son olarak cumhurbaşkanlığı seçiminde iyice gün yüzüne çıktı. Başbakan Merkel partisi CDU'nun Aşağı Saksonya Başbakanı Christian Wulff'u cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi. Koalisyon ortağı FDP'nin bazı millletvekileri, Merkel'in adayı Wulff'u desteklemeyebilecekleri yönünde açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar zaten uyumlu çalışmayan koalisyonun sona doğru yaklaştığını iyice su yüzüne çıkardı.

KOALİSYON ÇÖKME NOKTASINA NASIL GELDİ

Mustafa KARAKUŞ yazıyor
hurriyet.com.tr

Angela Merkel 28 Ekim 2009'da CDU, CSU ve FDP'nin kurduğu koalisyon hükümetinin başbakanı olarak açıklandıktan kısa bir süre sonra vergi oranlarının indirilmesi konusunda hükümet ortakları anlaşmazlığa düştü. Vergi oranlarının düşürülmesi konusunda taraflar anlaşamayınca üç partinin lideri sorunu çözmek için biraraya gelmek zorunda kaldı. Liderler sorunu çözdüler ama koalisyonun uyum içinde yürümediği de ortaya çıkmış oldu.

KARDEŞ PARTİ CSU İLE HÜR DEMOKRATLARIN SAVAŞI

Bu aşamadan sonra Hür Demokratlar, CDU'nun kardeşi partisi Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) arasında adeta bir savaş başladı. CSU, FDP'nin Sağlık Bakanı Philipp Rösler'in sağlık reformunu sekteye uğratmak için elinden gelen tüm çabayı gösterdi. Hür Demokratlar ise Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin vergi politikalarını engellemek için düğmeye bastı. FDP ayrıca Afganistan'da sivillerin ölümüyle ilgili olarak CSU'lu savunma bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg'i köşeye sıkıştırarak istifa etmeye zorladı.

YUNANİSTAN'A YARDIM ÇOK ELEŞTİRİLDİ

Koalisyon hükümetine ve dolayısıyla Başbakan Angela Merkel'e son darbeyi de Yunanistan'daki mali kriz vurdu. Yunanistan'ı iflastan kurtarmak ve euroyu kurtarmak için en büyük mali yardımı Almanya yapmak zorunda kaldı. Alman basını Yunanistan'a yardım yapılmaması için kampanyalar başlattı ancak euronun geleceğini düşünen Merkel meclisten yardım paketini geçirdi. Almanya 2012 yılına kadar Yunanistan'a 22.4 milyar dolar mali yardımda bulunacak.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ KRİZİ

Koalisyon hükümeti derin bir nefes almak için yaz dönemine girmeye hazırlandığı bir sırada Alman siyaseti şok bir istifa ile sarsıldı. Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler'in, Almanya'nın Afganistan'daki misyonu üzerine yaptığı açıklamalar kamuoyunda sert eleştiriler alınca istifa ettiğini açıkladı. Merkel önce Köhler'i vazgeçirmeye çalıştı ancak bunu başaramayınca yeni bir cumhurbaşkanı adayı için arayışlara başladı. Başbakan Merkel partisi CDU içinde en güçlü rakibi Aşağı Saksonya Başbakanı Christian Wulff'u cumhurbaşkanı adayı olarak açıkladı.

Merkel, Wulff'un koalisyon hükümetinin ortak adayı olduğunu göstermek için FDP Genel Başkanı Guido Westerwelle ile birlikte kameraların karşısına geçti. Ancak muhalefet partisi SPD cumhurbaşkanı adayı olarak Alman kamuoyunun sevdiği Joachim Gauck'u aday gösterince, FDP içindeki bazı milletvekilleri oylarını Gauck'tan yana kullanabileceğini açıkladı. Zaten işlerin doğru dürüst yükümediği koalisyon bu son krizle çökme noktasına geldi. Şimdi Alman basını CDU-FDP koalisyonu sonrası senaryoları tartışıyor.

BİLD GAZETESİ'NDEN SEÇİM ANKETİ

Almanya'nın en yüksek trajlı gazetesi Bild bugün internet sitesinde manşetten verdiği haberde iş, politika ve diğer alanlardaki üst düzey yöneticilerin yüzde 92'sinin "Siyah-Sarı koalisyondan" hayal kırıklığına uğradığını yazdı. Gazete 'Siyah-Sarı koalisyon krizde mi? Erken seçime ihtiyacımız var mı?" sorusuyla bir anket düzenledi. Şu ana kadar 11 binin üzerinde oy kullanıldı. Ankete katılanların yüzde 77'si Almanya'nın yeni bir başlangıca ihtiyacı olduğunu belirtiyor.    

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ NASIL ETKİLENİR

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'nin AB sürecine pek sıcak bakmadığı biliniyor. Merkel son dönemde Türkiye için "imtiyazlı ortaklık" önerisini pek dillendirmese de Türkiye-AB müzakereleri çok yavaş ilerliyor. Koalisyon hükümetinin çökmesi halinde olası bir Hristiyan Birlik Partisi-Sosyal Demokrat Parti koalisyonun Türkiye ile AB ilişkilerine yeni bir ivme kazandırabilir. 

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False