Alman havalimanlarında grev: 295 bin yolcu etkilendi

Güncelleme Tarihi:

Alman havalimanlarında grev: 295 bin yolcu etkilendi
Oluşturulma Tarihi: Şubat 17, 2023 13:50

Almanya’daki 7 havalimanında çalışanların greve gitmesi nedeniyle uçuşların iptal edilmesinden 295 bin yolcu etkilendi.

Haberin Devamı

Almanya’da işçi sendikası Verdi, dün maaşlara zam yapılması konusunda yetkililerle gerçekleştirilen toplu görüşmelerde çok az ilerleme kaydedildiği gerekçesiyle grev çağrısı yaptı. Sendikanın çağrısı üzerine bugün Bremen, Dortmund, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Münih ve Stuttgart’taki havalimanlarında çalışanlar 24 saatlik grev başlattı. Sendika açıklamasında, grevin, uçuşların ertelenmesinden iptallere ve hava trafiğinin kısmen kapatılmasına kadar, özellikle iç hatlar hava trafiği üzerinde güçlü bir etkisi olmasının beklendiği kaydedildi.
Verdi; ayrıca ülkedeki grevin, deprem nedeniyle Türkiye ve Suriye’ye yardım taşıyan uçuşlar ile Münih Güvenlik Konferansı'na katılanların uçuşlarını etkilemeyeceğini duyurdu.

2 BİN 340 UÇUŞ İPTAL

Frankfurt ve Hamburg havalimanları, yolculara havalimanlarına gelmemeleri konusunda çağrıda bulunurken, yurt içinde seyahat edeceklere tren yolculuğu yapmalarını tavsiye etti. Hamburg havalimanı sözcüsü yaptığı açıklamada, havalimanındaki terminallerin grev nedeniyle boş olduğunu ifade ederek, 32 bin yolcudan çok azının havalimanına geldiğini söyledi.

Alman Havalimanları Birliği (ADV) tarafından yapılan açıklamada, grev kararın “kabul edilemez” olduğu belirtilirken, 2 bin 340 uçuşun iptal edilmesi sonucu grevden 295 bin yolcunun etkilediği kaydedildi. ADV Başkanı Ralph Beisel, sorunların çözümünün müzakere masasında görüşülmesi ve bundan yolcuların etkilenmemesi gerektiğini ifade etti.

İşçi sendikası Verdi liderliğinde kamu sektörü çalışanları, havaalanı yer hizmetleri çalışanları ve güvenlik personelinin artan yaşam maliyetleri üzerine zam talebiyle yetkililerle görüşmeler gerçekleştiriliyor.

Haberin Devamı

FRANKFURT HAVALİMAN'INDA PROTESTO

Grevden en çok etkilenen ve uluslararası uçuşların yapıldığı Frankfurt Havalimanı'nın çalışanları, havalimanına yakın bir noktada toplanarak yürüyüş yaptı. "Birlikte daha fazlasını yapabiliriz", "yüzde 10.5 zam istiyoruz" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, düdük ve kornalar çalarak havalimanına yürüdü.

İşçi sendikası Verdi, artan yaşam maliyetleri karşısında maaşlarının yetersiz kaldığı gerekçesiyle kamu sektörü çalışanları, havalimanı yer hizmetleri çalışanları ve güvenlik görevlileri için zam talep ediyor. Sendika, çalışanlar için yüzde 10.5 ya da en az 500 euro zam yapılmasını isterken, şuana kadar iki taraf arasında yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedilemedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!