Afganistan’da yakıt tankeri tünelde patladı: 19 ölü, 32 yaralı! İşte facianın yaşandığı tünelden ilk görüntüler

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Aralık 18, 2022 14:15

Afganistan’ın Parwan vilayetinde yer alan Hindukuş Dağları’nın zirvesindeki Salang Tüneli’nde akaryakıt tankerinin patlaması sonucu çıkan yangında 19 kişi hayatını kaybetti, 32 kişi yaralandı. Facianın yaşandığı tünelden ilk görüntüler geldi...

Haberin Devamı

Afganistan’ın Parwan vilayetinde bulunan Hindukuş Dağları’ndaki Salang Tüneli’ne giren bir akaryakıt tankerinde patlama meydana geldi.

Yerel saatle 21.00 sıralarında yaşanan olayda patlamanın şiddetiyle yangın çıktı.

Parwan Valiliği Sözcüsü Hikmetullah Şamim, can kaybının daha da artabileceğini belirterek, 19 kişinin hayatını kaybettiğini, 32 kişinin yaralandığını duyurdu.

Afganistan’da yakıt tankeri tünelde patladı: 19 ölü, 32 yaralı İşte facianın yaşandığı tünelden ilk görüntüler

Afganistan Sağlık Bakanı Qalandar Ibad ise yaralıların başkent Kabil, Baghlan ve Parwan'daki hastanelere sevk edildiğini ve tünelde mahsur kalan kişilerin kurtarıldığını açıkladı.

Öte yandan, tünelde mahsur kalanlara yaklaşık 50 askerle yardım için gelen Komutan Mawlawi Abdulghafoor, “Salang’da gördüğünüz gibi acı bir olay yaşandı. Akaryakıt taşıyan araç yandı ve etrafındaki diğer araçlar da hasar gördü. Birçok kişi yaralandı. Tünel çatısı da çöktü. Olay yerine 100 metre kadar yaklaşabildik ve 18 yaralıyı çıkardık. Bölgede bulunan diğer birimlerin yardımıyla yaralıları hastanelere sevk ettik. Şu anda olay yerinin 200 metre uzağındayız ve yardıma devam edeceğiz” dedi.

Haberin Devamı

Afganistan’da yakıt tankeri tünelde patladı: 19 ölü, 32 yaralı İşte facianın yaşandığı tünelden ilk görüntüler

Yerel yetkili Dr. Abdullah Afghan, ölenler arasında beş kadın ve iki çocuk olduğunu duyurdu.

Afghan hastaneye getirilen hastaların kimliklerinin tespit edilmeye çalışıldığını ancak yangın nedeniyle hastaların çoğunun tanınmayacak hale geldiğini belirtti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!