Adalet Divanı’na havale çok isabetli bir karar

Adalet Divanı’na havale çok isabetli bir karar

Almanya’da Türk vatandaşlarına aile birleşiminde Almanca dil şartıyla ilgili davayı Federal Yüksek İdari Mahkeme’nin Avrupa Adalet Divanı’na havale etmesi ne anlama geliyor? Yabancılar hukuku uzmanı avukat Dr. Temel Nal, bu soruyu şöyle değerlendirdi:

Haberin Devamı

“ALMANCA şartı, aile birleşimi önünde yıllardır büyük bir engel. Avrupa Adalet Divanı’nın bu konuda daha önceki kararını Almanya farklı yorumladı ve sadece mağduriyet durumlarında Almanca şartının aranmayacağı kararını verdi. Buna rağmen ağır mağduriyetlerde bile halen Almanca şartı aranıyor. Leipzig Yüksek İdari Mahkemesi’ndeki davacı Türk kadını okuma yazma bilmiyor, kronik hasta ve kocasının yardımına ihtiyacı var. Burada ağır mağduriyet söz konusu. Ama Yabancılar Dairesi, davacı Türk kadının oturma izni başvurusunu, Almanca şartını ön koşan aile birleşimi vizesiyle gelmedi diye reddediyor.”

BU SORULAR YANIT BEKLİYOR

“Türk kadını Yüksek İdari Mahkeme’ye itiraz etmiş. Yüksek İdari Mahkeme şimdi bu konuyu Avrupa Adalet Divanı’na havale etti. İsabetli bir karar. Yüksek İdari Mahkeme, Avrupa Adalet Divanı’nın şu soruları açıklığa kavuşturmasını istiyor. Aile birleşiminde Almanca şartı Türkiye AB arasındaki katma protokolde güvence altına alınan mevcut hakların kısıtlanamayacağı maddesine aykırı mı? Hakları kısıtlama yasağı çerçevesinde aile birleşimi için özel vize alınması gerekiyor mu?”

Haberle ilgili daha fazlası: