GeriDünya Adalet Divanı: İnsani vize zorunluluğu yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adalet Divanı: İnsani vize zorunluluğu yok

Adalet Divanı: İnsani vize zorunluluğu yok
Abone Olgoogle-news

Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı, üye ülkelerin, işkence veya insanlık dışı muamele görme riski altında olan kişilere vize vermesi gibi bir zorunluluğu bulunmadığına hükmetti.

ADALET Divanı, Belçika’ya vize başvurusu reddedilen Suriyeli bir ailenin açtığı davada kararını verdi. Kararda, “Üye devletlerin, AB yasalarına göre, sığınma başvurusunda bulunmak amacıyla kendi topraklarına girmek isteyen kişilere insani vize verme zorunluluğu yok, ancak ulusal yasaları temelinde bunu yapmakta özgürler” ifadesi kullanıldı.

Adalet Divanı Başsavcısı Paolo Mengozzi’nin aileye insani amaçlarla vize verilmesi gerektiği görüşüne karşı verilen bu kararla, olası sığınma başvurusunun yolunun kapatıldığı değerlendiriliyor.
Daha önce alınan yerel mahkeme kararlarına rağmen aileye vize verilmesini reddeden Belçika Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken, sosyal medya heabından, “Evet! Kazandık” şeklinde mesaj paylaştı. Francken, “Bu hayati davada Adalet Divanı kararında Belçika’yı destekleyen 13 AB üyesi ülkeye teşekkür ederim” dedi.

YEREL MAHKEMELERDE KAYBETMİŞTİ

Halep’te yaşayan 2 çocuklu Suriyeli Hıristiyan aile, savaştan kaçmak ve Belçika’ya gelebilmek için insani amaçlarla verilen vizeye başvurmuştu. Baba, silahlı bir grup tarafından kaçırılması, dövülmesi, işkence görmesi ve sonrasında fidye ödeyerek serbest kalmasını gerekçe göstermişti.
Ancak Belçika’ya vardıklarında aileye vize verilmesi, Belçika Mülteci ve Göç Bakanı Francken tarafından reddedilmişti. Yerel mahkemelerin aile lehine verdiği kararlardan sonra Belçika Sığınma ve Göçmenlik Bürosu, Avrupa Adalet Divanı’ndan görüş istemişti. Adalet Divanı Başsavcısı Mengozzi, aileye insani amaçlarla vize verilmesi gerektiği yönünde görüş bildirmişti.
Son yıllarda yaklaşık 1.5 milyon sığınmacının geldiği Avrupa, göçü azaltmak için üçüncü ülkelerle anlaşma yapmak, duvar veya dikenli teller örmek, sığınmacıları sınır dışı etmek gibi yöntemlere başvuruyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle