ABD'yi karıştıran iddia: Hilary Clinton'dan sonra CIA Direktörü John Brennan da hack'lendi

ABDyi karıştıran iddia: Hilary Clintondan sonra CIA Direktörü John Brennan da hacklendi

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörü John Brennan'a ait bazı elektronik postaların bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirildiği iddia edildi. New York Post gazetesinin haberine göre; Amerikalı bir lise öğrencisi, ABD'nin dış politikasına olan karşıtlığı ve Filistin davasına destek vermek için bu eylemi gerçekleştirdi.

Haberin Devamı

New York Post gazetesi, eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın yazışmalarında kişisel e-posta adresini kullandığının ortaya çıkmasından sonra CIA'in en üst yöneticisinin de şahsi hesabını iş için kullandığını yazdı.

Gazeteye göre Brennan, işle ilgili hassas bazı belgeleri ve 10'dan fazla CIA yetkilisine ait sosyal güvenlik numaraları ile kişisel bilgileri internet servis sağlayıcısı AOL üzerindeki hesabında depoladı ve bu belgeler bir lise öğrencisi tarafından ele geçirildi. Belgeler arasında terör zanlılarına "sert sorgulama teknikleri" uygulanması konusunu da içeren bir hükümet mektubu bulunduğu öne sürüldü.

FİLİSTİN'E DESTEK

New York Post muhabiriyle irtibata geçen adı açıklanmayan genç, kendini "Müslüman olmayan Amerikalı bir lise öğrencisi" olarak tanımladı. Liseli genç, kendisini harekete geçiren şeylerin "ABD'nin dış politikasına olan karşıtlığı ve Filistin davasına destek vermek" olduğunu söyledi.

İnternet korsanı, ayrıca İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson'a ait bir kablolu yayın faturasının ekran görüntüsünü de paylaştı ve CIA Direktörü'nü ağustos ayından beri telefonda "işlettiğini" iddia etti. Liseli genç, bu aramaların birinde Brennan'a sosyal güvenlik numarasını söylediğini, CIA Direktörü'nün "kısa bir süre sessiz kaldıktan sonra telefonu kapattığını" savundu.

FBI İDDİALARI ARAŞTIRIYOR

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da da iki hesaptan paylaşımlar yapan bu kişinin "Filistin'e özgürlük" etiketini ve profil bilgilerinde "Kelime-i Tevhid" kullanması dikkai çekti.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Gizli Servis yetkilileri, iddiaların araştırıldığını bildirdi. Bir yetkili, "Bunu CIA Direktörüne yapabildiğine inanamıyorum" dedi. CIA'den yapılan açıklamada ise "Sosyal medyada çıkan haberlerden haberdarız ve konuyu uygun makamlara ilettik" denildi.

CNN televizyonuna konuşan bir yetkili de "gizli bir bilgiye ulaşılmış gibi görünmüyor" diye konuştu.

Twitter hesabında bu sözü alıntılayan internet korsanı, hemen sonrasında bazı isimler, e-posta adresleri ve telefon numaralarını da içeren bir liste paylaştı.

İnternet korsanı, Twitter'daki hesabından ayrıca, "Bunu kişisel tatmin için yapmıyoruz. Bunu Filistin'de her gün masum insanlar öldürüldüğü için yapıyoruz" diye yazdı.

Haberle ilgili daha fazlası: