GeriDünya ABD'den tartışma yaratacak koronavirüs aşısı açıklaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den tartışma yaratacak koronavirüs aşısı açıklaması

ABD'den tartışma yaratacak koronavirüs aşısı açıklaması

ABD'de bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci, İngiltere'nin Pfizer ve BioNTech'in ürettiği koronavirüs (Covid-19) aşısını onaylayarak acele ettiğini belirterek, klinik deneylerde ortaya çıkan verilerin yeterince iyi incelenmediğini ifade etti. Fauci daha sonra BBC'ye verdiği demeçte, yanlış anlaşıldığını söyleyerek özür diledi.

ABD'nin salgınla mücadelesinin önde gelen üyelerinden Dr. Anthony Fauci, İngiltere'deki sağlık yetkililerinin aşı deneme verilerini Amerikalı yetkililerinin yaptığı gibi dikkatli incelemediğini savundu

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) geçen günlerde Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşıyı onaylamıştı.

ABD'nin verileri detaylı incelediğini belirten Fauci, "Amerikan halkına bunun güvenli ve etkili bir aşı olduğunu garanti etmek için verileri çok dikkatli bir şekilde inceliyoruz. Amerikan İlaç Dairesi ile düzenleyici bir yaklaşımın altın standardına sahibiz. İngiltere bunu o kadar dikkatli yapmadı" dedi.

Fauci, İngiltere'nin aşıya onay vermesi konusunca aceleci davrandığını savundu.

KISA SÜRE SONRA ÖZÜR DİLEDİ

Daha sonra BBC'ye bir röportaj verdi ve yanlış anlaşıldığını söyledi. Fauci, "Gerçekten bir yanlış anlaşılma oldu ve bunun için üzgünüm, özür dilerim" dedi.

Fauci sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben şahsen hem İngiltere'deki bilim camiasına hem de düzenleyici kurumlara inanıyorum. Öyle gibi görünse de İngiltere’deki  düzenleyici kurumlarla veya süreçle ilgili bir muğlaklık olduğunu düşünmüyorum. Bu konuda dikkatsiz veya özensizmiş gibi görünmek istemedim."

Fauci aşı ile ilgili şüpheciliğin İngiltere ve ABD’de birbirinden farklı şekilde ilerlediğinin altını çizdi.

Fauci sözlerini şöyle sürdürdü: "Örneğin aşıyı dün veya yarın onaylasaydık, zaten gerilmiş olan toplumlarda bazı olumsuzluklara sebebiyet verebilirdi. Fakat ben aşının eninde sonunda güvenli bir hale geleceğini ve İngiltere’nin de ABD’nin de aşıyı kullanacağına adım gibi eminim."

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False