ABD'den DEAŞ ve YPG yanıtı... Sözcüye dikkat çeken soru

ABDden DEAŞ ve YPG yanıtı... Sözcüye dikkat çeken soru

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, başını ABD’nin çektiği koalisyon güçlerinin ’DEAŞ dahil olmak üzere YPG-PYD terör örgütlerine destek verdiği’ yönündeki açıklamalarına ABD’den yanıt geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner ’gülünç’ olarak nitelendirdi. Bir gazetecinin Türkiye ile ilgili ’Bizim müttefikimiz YPG’ye saldırırsanız biz de size El Bab’da destek vermeyiz mesajı mı vermek istiyorsunuz’ sorusu dikkat çekti. Toner bu soruya "Kesinlikle öyle bir mesaj verdiğimiz izlenimi yaratmak istemeyiz" yanıtını verdi.

Haberin Devamı

Başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile ilgili yorumları olup olmadığı sorulan Toner, "Doğrusunu söylemek gerekirse bu gülünç. Hepinizin de görebileceği gibi doğruluk temelinden yoksun. Bizim koalisyon içindeki, Kuzey Suriye’deki, Irak’taki eylemlerimize bakanlar bizim yüzde yüz DEAŞ’ı yenip yok etmekten başka bir çabamız olduğunu söyleyemez" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün "Koalisyon güçleri ne diyordu başından, 'DEAŞ terör örgütüne karşı bütün mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz' diyorlardı. Hatta bizi de DEAŞ'a destek vermekle suçluyorlardı. Şimdi hepsi ortadan kayboldu. Tam aksine terör örgütüne, DEAŞ da dahil olmak üzere, YPG, PYD bunlara destek veriyorlar. Çok açık, net ortada. Hepsinin tescilli olarak, bütün resimle, fotoğraflarıyla, video kayıtlarıyla elimizde belgeleri var. Öyle veya böyle şu anda biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz" demişti.

Haberin Devamı

"EL BAB'DA DESTEK VERMEYİZ MESAJI MI VERMEK İSTİYORSUNUZ?"

ABD’nin Suriye Demokratik Güçleri içindeki Arap unsurlara silah verdiğini, Türkiye-Suriye sınırın teröristlerden arındırılması için de Türkiye’ye destek verdiğini savunan Toner, YPG’ye ise DEAŞ’a karşı mücadelede yalnızca taktiksel destek verdiklerini söyledi. Toner "Bizim müttefikimiz YPG’ye saldırırsanız biz de size El Bab’da destek vermeyiz mesajı mı vermek istiyorsunuz’ sorusunu da ’Hayır hiç öyle bir izlenim yaratmak istemiyorum. Türkiye NATO müttefiki ve DEAŞ’a karşı koalisyonda güçlü bir ortak. Kesinlikle öyle bir mesaj verdiğimiz izlenimi yaratmak istemeyiz" diye yanıtladı.

"YPG'YE ASLA SİLAH VERMEDİK"

Başka bir soru üzerine terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG’ye hiçbir mühimmat ya da silah vermediklerini, taktiksel destek verdiklerini belirten Toner, bu konunda ABD’nin şeffaf davrandığını savundu. Toner, "Tek ve ortak amacımız DEAŞ’ı yenmek. Suriye Demokratik Güçleri, daha önceleri de söylediğimiz gibi DEAŞ’a karşı etkili mücadele edebilen güçler. Onlara taktik desteğimiz sürecek. Yine daha önce de çok kez söylediğimiz gibi YPG’ye asla silah vermedik. Suriye Demokratik Güçleri içindeki Arap elementlere mühimmat ve malzeme sağladık. Burada açık olalım, Türkiye’de terör kampanyasını sürdüren PKK’ya silah sağlayan her gruba da karşıyız" dedi.

Haberin Devamı

"PKK'NIN SİNCAR'DA HERHANGİ BİR ROLÜ OLMAMALI"

Toner, Fırat Kalkanı Harekatı hakkında da Türkiye’yle yakın iletişimde olduklarını söyledi. Toner, "ABD’nin terör örgütü olarak tanımladığı PKK’nın Sincar’da herhangi bir rolü olmamalı. PKK’nın oradaki varlığını, uzlaşmanın önündeki ana engel olarak görüyoruz" dedi. Sincar’da aktif olan tüm grupların bölgenin yerli halkının evlerine dönebilmeleri için gerekli siyasi uzlaşı sürecine saygı duyması gerektiğini vurgulayan Toner, Irak ve Irak Kürt Bölgesel yönetimlerini bu konuda yakın iş birliği ve koordinasyon için desteklediklerini de belirtti.

Öte yandan Toner, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak Suriye toplantısına davet almadıklarını ancak Türkiye ve Rusya’yla düzenli olarak görüştüklerini de söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası: